1978-79 SECTION III CHAMPIONSHIPS

TEAM SCORES

1.

Lowville
99.5
2.
Bladwinsville
88.5
3.
South Jefferson
77.5
4.
Sauquoit Valley
54.0
5.
North Syracuse
45.0
6.
West Genesee
43.0
7.
Copenhagen
40.5
8.
Fulton
39.5
9.
MOrrisville-Eaton
32.0
10.
Cazenovia
31.0
11.
Mohawk
35.0
12.
Watertown
25.0
13.
Skaneateles
23.5
14.
Cicero
22.0
15.
East Syracuse-Minoa
22.0
Fowler
22.0
16.
Oneida
20.5
Beaver River
20.5
18.
Oswego
19.5
Homer
19.5
20.
Marcellus
19.0
21.
Ilion
18.0
Christian Brothers Academy
18.0
Jamesville-Dewitt
18.0
24.
Jordan-Elbridge
16.0
25.
Liverpool
15.0
26.
South Lewis
12.5
New Hartford
12.5
28.
Vernon-Verona-Sherrill
11.0
29.
Sandy Creek
10.0
30.
Hannibal
8.0
Adirondack
8.0
32.
Fabius-Pompey
6.0
33.
Onondaga
4.0
Phoenix
4.0
Altmar-Parish-Williamstown
4.0
Canastota
4.0
37.
Whitesboro
3.0
38.
Mexico
2.0
Central Square
2.0
General Brown
2.0
Camden
2.0
Westhill
2.0
Dolgeville
2.0
Chittenango
2.0
Carthage
2.0
Mount Markham
2.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

91 Rice (Lowville) dec Hallock (Homer) 11-2
98 Coleman (Fowler) dec Gracey (Copenhagen) 11-6
105 Labatte (ES-M) dec Catania (North Syracuse) 5-0
112 Tiffany (Lowville) dec Coolican (CBA) 6-4
119 Petroff (Morrisville-Eaton) dec Nourse (Cazenovia) 6-6, 2-1 ot
126 Shortsleeve (Fulton) dec Elmer (West Genesee) 5-0
132 Cool (South Jefferson) dec Alpha (Jordan-Elbridge) 9-7
138 Ramus (South Jefferson) pin Ramos (Beaver River) 3:25
145 Capone (Watertown) dec Roberts (South Jefferson) 8-1
155 Berry (Lowville) dec Stevens (Cortland) 15-5
167 Honis (North Syracuse) pin Riele (Illion) 4:43
177 Conners (Baldwinsville) dec Cook (Mohawk) 5-2
215 Smith (Saquoit Valley) dec Parish (South Jefferson) 18-1
250 Krupka (Baldwinsville) dec Pistello (Jamesville-Dewitt) 10-4

CONSOLATION FINALS

91 Curtis (Morrisville-Eaton) dec Thomas (Sandy Creek) 4-2
98 Brillo (Skaneateles) dec Paluck (South Lewis) 5-2
105 Odell (Baldwinsville) dec Zehr (Copenhagen) 1-0
112 Reese (VVS) dec Terramiggi (Hannibal) 5-2
119 Clarke (Copenhagen) dec James (Oneida) 9-4
126 Howard (Oswego) dec Gascon (Marcellus) 9-4
132 Thompson (Marcellus) dec Sweredowski (Lowville) 8-2
138 Lowe (Saquoit Valley) FFT Pickard (Baldwinsville)
145 Filsinger (Baldwinsville) dec McLean (Skaneateles) 6-4
155 Townsend (Saquoit Valley) dec DeGraaf (Adirondack) 7-4
167 Ware (West Genesee) dec Matuszak (Lowville) 7-6
177 Tebidor (Lowville) dec King (Oswego) 13-2
215 Cotton (Fulton) dec Bernet (Lowville) 9-1
250 Slank (Liverpool) dec Smith (Cazenovia) 12-10

SEMI-FINALS

91 Hallock (Homer) dec Thomas (Sandy Creek) 8-3
Rice (Lowville) dec Curtis (Morrisville-Eaton) 3-0
98
Gracey (Copenhagen) dec Brillo (Skaneateles) 4-0
Coleman (Fowler) dec Paluck (South Lewis) 5-2
105
Catnia (North Syracuse) dec Zehr (Copenhagen) 4-1
Labatte (ES-M) dec Odell (Baldwinsville) 15-2
112
Coolican (CBA) dec Reese (VVS) 7-5
Tiffany (Lowville) dec Terramiggi (Hannibal) 13-7
119
Petroff (Morrisville-Eaton) dec James (Oneida) 7-5
Nourse (Cazenovia) dec Clarke (Copenhagen) 3-1
126 Shortsleeve (Fulton) dec Gascon (Marcellus) 5-1
Elmer (West Genesee) dec Howard (Oswego) 10-2
132 Alpha (Jordan-Elbridge) dec Thompson (Marcellus) 6-3
Cool (South Jefferson) dec Sweredowski (Lowville) 2-2, 4-3 ot
138 Ramus (South Jefferson) dec Pickard (Baldwinsville) 4-1
Ramos (Beaver River) dec Lowe (Saquoit Valley) 6-4
145 Capone (Watertown) dec McLean (Skaneateles) 21-2
Roberts (South Jefferson) dec Filsinger (Baldwinsville) 11-4
155 Berry (Lowville) dec DeGraaf (Adirondack) 7-1
Stevens (Cortland) dec Townsend (Saquoit Valley) 5-4
167 Riele (Illion) dec Matuszak (Lowville) 5-0
Honis (North Syracuse) dec Ware (West Genesee) 15-1
177 Conners (Baldwinsville) dec King (Oswego) 8-2
Cook (Mohawk) pin Tebidor (Lowville) 5:24
215 Parish (South Jefferson) dec Bernet (Lowville) 15-3
Smith (Saquoit Valley) dec Cotton (Fulton) 3-1
250 Krupka (Baldwinsville) pin Slank (Liverpool) 3:32
Pistello (Jamesville-Dewitt) dec Smith (Cazenovia) 3-1