MICAH ROES
Lowville Red Raiders

Email your profile picture to john@cnywrestling.com

2018-19

Junior, 113 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/01/18

120

Won

Northern Adirondack

Troy Labarge

tf

6:00

1st

Captain Bailey Memorial Tournament

12/01/18

120

Won

Adirondack

Bryar Croniser

pin

2:22

Captain Bailey Memorial Tournament

12/01/18

120

Won

New Hartford

Osciano Swartz

tf

3:47

Captain Bailey Memorial Tournament

12/01/18

120

Won

Northern Adirondack

Dolan Gilmore

pin

:51

Captain Bailey Memorial Tournament

12/05/18

120

Won

Beaver River

Jonah Mullin

pin

1:21

Dual vs Beaver River

12/07/18

126

Won

SVEC

Hunter Cleveland

pin

1:15

Valley Duals

12/07/18

120

Won

Kellenberg

Giacomo Martelli

pin

:45

Valley Duals

12/07/18

126

Won

Mount Markham

fft

Valley Duals

12/07/18

120

Won

Canastota

Culley Bellino

pin

1:33

Valley Duals

12/07/18

120

Won

Norwich

Dante Geislinger

dec

4-2

Valley Duals

12/07/18

126

Lost

Central Valley Academy

Marek Bush

maj dec

10-2

Valley Duals

12/07/18

126

Won

SVEC

Hunter Cleveland

tf

18-1

Valley Duals

12/11/18

120

Won

General Brown

Matthew Knight

pin

Dual vs General Brown

12/19/18

126

Won

SJSC

Matthew Garland

dec

6-5

Dual vs SJSC

01/05/19

113

Won

Central Valley Academy

Mason Bush

dec

4-0

1st

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/05/19

113

Won

Indian River

Lucas VanTassel

pin

5:44

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/05/19

113

Won

Camden

Alex Rocker

pin

:33

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/05/19

113

Won

Poland

Austin Sheehy

pin

2:20

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/05/19

113

Won

Camden

Sean Seymore

pin

2:37

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/11/19

113

Lost

Central Valley Academy

Mason Bush

dec

10-7

Eastern States Classic

01/11/19

113

Won

Monsignor Farrell

Terry Adams

dec

8-5 TB2

7th

Eastern States Classic

01/11/19

113

Won

Commack

Jake Eckerle

pin

2:39

Eastern States Classic

01/11/19

113

Lost

Honeoye Falls-Lima

Anthony Noto

dec

10-8

Eastern States Classic

01/11/19

113

Won

Wyoming Seminary

Corey Morabito

dec

9-3

Eastern States Classic

01/11/19

113

Won

Norwich

Andrew Brown

tf

20-5 5:47

Eastern States Classic

01/15/19

113

Won

Copenhagen

Dylan Petrie

pin

1:25

Dual vs Copenhagen

01/17/19

120

Won

Indian River

Alex Booth

tf

18-3 5:55

Dual vs Indian River

01/19/19

113

Won

Rome Free Academy

Zachary Franco

pin

0:42

Hornet Duals

01/19/19

113

Won

Fayetteville-Manlius

Aurelio Varela

pin

0:40

Hornet Duals

01/19/19

113

Won

Cortland

Josh Rowland

pin

2:40

Hornet Duals

01/19/19

113

Won

Oneida

fft

Hornet Duals

01/19/19

113

Won

Syracuse

fft

Hornet Duals

01/22/19

113

Won

South Lewis

fft

Dual vs South Lewis

01/23/19

113

Won

Watertown

fft

Dual vs Watertown

01/28/19

113

Won

Beaver River

Jonah Mullin

tf

3:38

Frontier League Tournament

01/28/19

113

Won

General Brown

David O'Neil

tf

4:00

Frontier League Tournament

01/28/19

113

Won

Indian River

Lucas VanTassel

pin

3:32

1st

Frontier League Tournament

02/02/19

113

Won

Adirondack

Bryar Croniser

tf

22-7

1st

Section III Class C Tournament

02/02/19

113

Won

Hannibal

Tyler Murray

tf

17-1

Section III Class C Tournament

02/09/19

113

Won

Central Valley Academy

Mason Bush

dec

4-1

1st

Section III Division II Championships

02/09/19

113

Won

Adirondack

Bryar Croniser

pin

:39

Section III Division II Championships

02/09/19

113

Won

Hannibal

Tyler Murray

tf

16-0

Section III Division II Championships

02/22/19

113

Lost

Honeoye Falls-Lima

Anthony Noto

pin

3:44

2nd

NYSPHSAA Division II Championships

02/22/19

113

Won

Port Jefferson

Rick Delia

maj dec

8-0

NYSPHSAA Division II Championships

02/22/19

113

Won

Hoosick Falls

Gabe Fisher

tf

17-2; 4:37

NYSPHSAA Division II Championships

02/22/19

113

Won

Ogdensburg

Mitchel McCarthy

pin

1:36

NYSPHSAA Division II Championships

2018-19 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
42
4
19
11
7
5
0
0
221
16

2017-18

Sophomore, 106 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

11/29/17

113

Won

Beaver River

Aiden Clement

pin

1:15

Dual vs Beaver River

12/02/17

113

Won

Northern Adirondack

Dolan Gilmore

tf

17-2; 2:20

Captain Bailey Memorial Tournament

12/02/17

113

Won

General Brown

Matthew Knight

pin

:32

Captain Bailey Memorial Tournament

12/02/17

113

Won

General Brown

Blake LaValley

maj dec

19-5

Captain Bailey Memorial Tournament

12/02/17

113

Won

Adirondack

Brett Gaylord

dec

6-1

1st

Captain Bailey Memorial Tournament

12/06/17

113

Won

General Brown

Matthew Knight

pin

0:45

Dual vs General Brown

12/08/17

113

Won

Mount Markham

fft

Valley Duals

12/08/17

113

Won

Holland Patent

Griffin Briggs

pin

1:58

Valley Duals

12/08/17

113

Won

Norwich

Nicholas Glanville

maj dec

12-3

Valley Duals

12/08/17

113

Won

SVEC

Hunter Cleveland

pin

3:40

Valley Duals

12/08/17

113

Won

Onteora

Justin VandenDooren

pin

1:51

Valley Duals

12/08/17

113

Won

La Salle Institute

Wyatt Hartman

pin

5:44

Valley Duals

12/08/17

113

Lost

Central Valley Academy

Marek Bush

pin

3:27

Valley Duals

12/08/17

113

Won

Onteora

Justin VandenDooren

pin

1:16

Valley Duals

12/15/17

106

Won

Canton

Gabe Murphy

pin

:24

North Country Invitational

12/15/17

106

Won

Indian River

Parker Ashley

tf

18-2

North Country Invitational

12/15/17

106

Won

Gouverneur

Carter Baer

dec

1-0

1st

North Country Invitational

12/21/17

113

Won

Copenhagen

fft

Dual vs Copenhagen

01/03/18

113

Won

Carthage

Justin Murphy

pin

1:14

Dual vs Carthage

01/09/18

106

Won

SJSC

Aaron Briones-Cooper

tf

15-0 4:00

Dual vs SJSC

01/14/18

106

Won

Central Square

Kole Mulhauser

dec

4-0

Hannibal Duals

01/14/18

106

Won

APW/Pulaski

Chad Ocmand

pin

0:30

Hannibal Duals

01/14/18

113

Won

Canastota

Culley Bellino

tf

18-3 2:28

Hannibal Duals

01/14/18

113

Won

Hannibal

Austin Thompson

pin

1:12

Hannibal Duals

01/14/18

113

Won

Cortland

Kaiden Haynes

tf

21-4 5:43

Hannibal Duals

01/17/18

106

Won

South Lewis

fft

Dual vs South Lewis

01/18/18

106

Won

Watertown

Ashton Beebe

pin

2:45

Dual vs Watertown

01/20/18

106

Won

New Hartford

Osciano Swartz

tf

15-0 3:00

Mustang Duals

01/20/18

106

Won

South Lewis

fft

Mustang Duals

01/20/18

106

Won

Unatego

Noah Cole

pin

0:32

Mustang Duals

01/20/18

113

Won

Mount Markham

fft

Mustang Duals

01/20/18

113

Won

Beaver River

fft

Mustang Duals

01/23/18

113

Won

Indian River

Lucas VanTassel

dec

6-0

Dual vs Indian River

01/27/18

106

Won

Indian River

Parker Ashley

tf

17-2

1st

Frontier League Tournament

01/27/18

106

Won

Carthage

Nicholas Loehr

pin

:26

Frontier League Tournament

02/03/18

106

Won

Adirondack

Bryar Croniser

maj dec

18-5

1st

Section III Class C Tournament

02/03/18

106

Won

General Brown

Matthew Knight

pin

2:45

Section III Class C Tournament

02/03/18

106

Won

Canastota

Culley Bellino

pin

3:31

Section III Class C Tournament

02/10/18

106

Won

Central Valley Academy

Dawson Mower

dec

8-2

1st

Section III Division II Championships

02/10/18

106

Won

Cortland

Kaiden Haynes

maj dec

16-2

Section III Division II Championships

02/10/18

106

Won

Adirondack

Bryar Croniser

tf

4:26

Section III Division II Championships

02/23/18

106

Lost

Pleasantville

Len Balducci

maj dec

11-1

4th

NYSPHSAA Division II Championships

02/23/18

106

Won

Clarke

Jordan Soriano

dec

7-3 SV-1

NYSPHSAA Division II Championships

02/23/18

106

Won

Petrides

Brandon Fallon

pin

2:32

NYSPHSAA Division II Championships

02/23/18

106

Won

Springville

Mikey Evans

dec

6-5

NYSPHSAA Division II Championships

02/23/18

106

Won

Red Hook

Matt Morris

dec

9-2

NYSPHSAA Division II Championships

02/23/18

106

Lost

Clarke

Jordan Soriano

dec

5-3

NYSPHSAA Division II Championships

2017-18 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
44
3
18
8
12
6
0
0
224
13

2016-17

Freshman, 99 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/03/16

099

Won

Oneida

Dustin Coleman

pin

1:41

1st

Captain Bailey Memorial Tournament

12/03/16

099

Won

Adirondack

Bryar Croniser

tf

18-3; 5:12

Captain Bailey Memorial Tournament

12/06/16

106

Won

Adirondack

Bryar Croniser

tf

15-0 5:17

Dual vs Adirondack

12/16/16

099

Won

JD-CBA

David BeSeth

tf

1:44

North Country Invitational

12/16/16

099

Won

Malone Franklin Academy

Sam Searles

maj dec

11-1

North Country Invitational

12/16/16

099

Lost

Gouverneur

Carter Baer

dec

9-7

North Country Invitational

12/16/16

099

Won

Indian River

Parker Ashley

pin

:50

North Country Invitational

12/16/16

099

Won

Malone Franklin Academy

Sam Searles

dec

7-4

3rd

North Country Invitational

12/21/16

106

Won

South Lewis

Cody Greene

maj dec

10-2

Dual vs South Lewis

01/07/17

099

Lost

Camden

Devin Coleman

dec

6-0

4th

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/07/17

099

Lost

Central Valley Academy

Mason Bush

dec

5-2

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/07/17

099

Won

Little Falls

Connor Wilks

pin

4:13

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/07/17

099

Won

Mexico

Joey Reed

tf

5:29

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/07/17

099

Won

Norwich

Dante Geislinger

dec

9-2

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/11/17

099

Won

Copenhagen

fft

Dual vs Copenhagen

01/12/17

099

Won

Carthage

Andon Green

pin

1:38

Dual vs Carthage

01/14/17

099

Won

Central Square

Kole Mulhauser

dec

6-1

Hannibal Duals

01/14/17

106

Won

East Syracuse-Minoa

Alexander Leo

pin

3:56

Hannibal Duals

01/14/17

099

Won

Cortland

Kaiden Haynes

pin

4:26

Hannibal Duals

01/14/17

099

Won

Hannibal

Tyler Murray

tf

16-0

Hannibal Duals

01/14/17

106

Won

APW/Pulaski

Alex Currie

pin

4:40

Hannibal Duals

01/19/17

099

Won

SJSC

James Wheller

pin

0:48

Dual vs SJSC

01/21/17

099

Won

Adirondack

fft

Section III Dual Meet Championship

01/21/17

099

Won

Copenhagen

Andrew Walseman

pin

3:50

Section III Dual Meet Championship

01/25/17

099

Lost

Central Valley Academy

Mason Bush

maj dec

12-1

Dual vs Central Valley Academy

01/26/17

099

Won

Indian River

Parker Ashley

pin

2:00

Dual vs Indian River

01/28/17

099

Won

Carthage

Andon Green

tf

16-1 4:00

Frontier League Tournament

01/28/17

099

Won

Indian River

Parker Ashley

tf

19-4 4:38

1st

Frontier League Tournament

01/30/17

106

Won

Immaculate Heart Central

fft

Dual vs Immaculate Heart Central

01/31/17

106

Won

Watertown

fft

Dual vs Watertown

02/02/17

106

Won

General Brown

Blake LaValley

pin

1:47

Dual vs General Brown

02/04/17

099

Won

Adirondack

Bryar Croniser

tf

22-6; 6:00

1st

Section III Class C Tournament

02/04/17

099

Won

Holland Patent

Joe Diana

pin

2:32

Section III Class C Tournament

02/11/17

099

Won

Hannibal

Tyler Murray

tf

4:15

Section III Division II Championships

02/11/17

099

Won

Otselic Valley

Nathan Purtell

tf

5:35

Section III Division II Championships

02/11/17

099

Lost

Central Valley Academy

Mason Bush

dec

5-1

Section III Division II Championships

02/11/17

099

Won

Oneida

Dustin Coleman

DQ

Section III Division II Championships

02/11/17

099

Won

Camden

Devin Coleman

dec

3-1

3rd

Section III Division II Championships

2016-17 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
33
5
12
10
6
4
0
1
172
16

 

CAREER STATS
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
119
12
49
29
25
15
0
1
617
45