DEMPSEY CARROLL
Copenhagen Golden Knights

Email your profile picture to john@cnywrestling.com

2017-18

Junior, 152 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

11/29/17

160

Won

Carthage

Matthew Kroeckel

pin

2:25

Dual vs Carthage

12/01/17

160

Lost

Phoenix

Ross McFarland

dec

5-0

Matthew Marino Invitational

12/01/17

160

Won

Fredonia

Ceric Kristan

maj dec

10-2

Matthew Marino Invitational

12/01/17

160

Won

Mexico

Dylan Mannise

fft

Matthew Marino Invitational

12/01/17

160

Won

Webster Schroeder

Anthony Grimshaw

dec

9-5

Matthew Marino Invitational

12/01/17

160

Won

Union-Endicott

Cole Rivell

pin

3:50

Matthew Marino Invitational

12/01/17

160

Won

Warsaw

Sam Wolf

dec

8-2

3rd

Matthew Marino Invitational

12/16/17

160

Won

Phoenix

Dylan Harrington

dec

5-1

1st

Phoenix Round Robin

12/16/17

160

Won

Chenango Valley

Nathan Aylward

DQ

Phoenix Round Robin

12/16/17

160

Won

Newark Valley

Noah Shiel

pin

1:45

Phoenix Round Robin

12/16/17

160

Won

Holland Patent

Jacob Sibley

tf

15-0

Phoenix Round Robin

12/16/17

160

Won

Palmyra Macedon

Devin Brongo

pin

1:16

Phoenix Round Robin

12/20/17

160

Won

South Lewis

Devon Vosburgh

pin

3:24

Dual vs South Lewis

12/21/17

170

Won

Lowville

Isaac Lyndaker

pin

1:06

Dual vs Lowville

12/29/17

152

Won

Newark Valley

Hunter Hoffmier

dec

7-3

1st

Spc Kenneth Haines Memorial Tournament

12/29/17

152

Won

Hannibal

Zach Williams

dec

10-9

Spc Kenneth Haines Memorial Tournament

12/29/17

152

Won

Niagara Wheatfield

Joshua Thibeault

pin

3:23

Spc Kenneth Haines Memorial Tournament

12/29/17

152

Won

Cazenovia

Sam Deleon

maj dec

10-2

Spc Kenneth Haines Memorial Tournament

12/29/17

152

Won

Mexico

Skylar Raymond

pin

2:24

Spc Kenneth Haines Memorial Tournament

01/04/18

152

Won

General Brown

Chandler Moody

pin

0:49

Dual vs General Brown

01/06/18

152

Won

Dolgeville

Jacob Null

dec

8-4

1st

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/06/18

152

Won

Adirondack

Matthew Tanner

dec

8-2

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/06/18

152

Won

Mexico

Don Littebrant

pin

1:47

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/06/18

152

Won

Central Valley

Branden Gokey

pin

1:16

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/06/18

152

Won

Norwich

Dakota Hall

pin

3:44

Leo J Sammon Memorial Tournament

01/09/18

152

Won

Indian River

fft

Dual vs Indian River

01/12/18

152

Lost

Shoreham-Wading River

JohnCarl Petretti

dec

4-0

6th

Eastern States Classic

01/12/18

152

Lost

Foran, CT

Ryan Luth

dec

5-3

Eastern States Classic

01/12/18

152

Won

Yorktown

Connor Thomas

dec

6-0

Eastern States Classic

01/12/18

152

Won

Wyoming Seminary

Benny Baker

dec

3-0

Eastern States Classic

01/12/18

152

Won

Pearl River

Jack Chesman

fft

Eastern States Classic

01/12/18

152

Won

Miller Place

Ryan Grebe

dec

4-1

Eastern States Classic

01/12/18

152

Lost

Foran, CT

Ryan Luth

maj dec

9-1

Eastern States Classic

01/12/18

152

Won

Newburgh Free Academy

Tyler Serafini

dec

6-1

Eastern States Classic

01/12/18

152

Won

Fox Lane

Quincy Downs

dec

5-1

Eastern States Classic

01/16/18

160

Won

Beaver River

Deakin Carrow

pin

1:37

Dual vs Beaver River

01/17/18

160

Won

Watertown

Heverson Larjuste

pin

1:00

Dual vs Watertown

01/23/18

160

Won

SJSC

Anthony Rasmussen

dec

1-0 TB-1

Dual vs SJSC

01/27/18

152

Won

Indian River

Gabe Lynch

pin

3:28

1st

Frontier League Tournament

01/27/18

152

Won

SJSC

Robert Krone

pin

1:48

Frontier League Tournament

01/27/18

152

Won

General Brown

Nick Rogers

pin

1:21

Frontier League Tournament

02/03/18

152

Lost

Dolgeville

Jacob Null

dec

11-9

2nd

Section III Class D Tournament

02/03/18

152

Won

Cooperstown

Alex Hascup

pin

:50

Section III Class D Tournament

02/03/18

152

Won

Morrisville-Eaton

Eric Warner

dec

2-0

Section III Class D Tournament

02/10/18

152

Lost

Hannibal

Zach Williams

dec

2-1

2nd

Section III Division II Championships

02/10/18

152

Won

Canastota

Coby Stevens

tf

5:45

Section III Division II Championships

02/10/18

152

Won

Cazenovia

Sam Deleon

maj dec

10-1

Section III Division II Championships

02/23/18

152

Won

Pearl River

Jack Chesman

dec

6-2

1st

NYSPHSAA Division II Championships

02/23/18

152

Won

Duanesburg

Zachery Lawrence

dec

4-1

NYSPHSAA Division II Championships

02/23/18

152

Won

Shoreham-Wading River

JohnCarl Petretti

dec

6-4

NYSPHSAA Division II Championships

02/23/18

152

Won

Ogdensburg

Brody Sheppard

dec

10-3

NYSPHSAA Division II Championships

2017-18 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
45
6
18
2
21
3
0
1
208
19

2016-17

Sophomore, 145 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

11/30/16

160

Won

South Lewis

Dylan Spann

maj dec

16-2

Dual vs South Lewis

12/03/16

145

Won

Holland Patent

Nick Herringshaw

dec

2-1

1st

Nathan Wood Memorial Tournament

12/03/16

145

Won

Holland Patent

Dylan Baird

pin

2:50

Nathan Wood Memorial Tournament

12/03/16

145

Won

Warrensburgh

Dan Monthony

maj dec

13-5

Nathan Wood Memorial Tournament

12/03/16

145

Won

Saranac

John Devins

dec

10-3

Nathan Wood Memorial Tournament

12/06/16

160

Won

Indian River

Garrett Putnam

pin

3:44

Dual vs Indian River

12/09/16

152

Lost

Onteora

Dillon Ross

dec

5-2

Valley Duals

12/09/16

152

Won

Mexico

Matthew O'Neill

pin

1:27

Valley Duals

12/09/16

145

Lost

Central Valley

Hunter Shaut

dec

5-2

Valley Duals

12/09/16

152

Won

Little Falls

Anthony Servidone

pin

:32

Valley Duals

12/09/16

152

Won

SVEC

Grady Alpert

dec

10-8

Valley Duals

12/09/16

152

Won

Whitesboro

fft

Valley Duals

12/09/16

152

Won

La Salle

Evan Bell

pin

:23

Valley Duals

12/09/16

145

Won

Central Valley

Brenden Kennedy

pin

1:23

Valley Duals

12/12/16

160

Won

Immaculate Heart Central

Will Hogarth

pin

3:15

Dual vs Immaculate Heart Central

12/17/16

160

Won

Peru

Quintin Jackson

pin

2:47

Upstate / Downstate Duals

12/17/16

152

Won

Columbia

Mark Webb

pin

2:29

Upstate / Downstate Duals

12/17/16

152

Lost

Vernon-Verona-Sherrill

Austin Vanderhoof

dec

6-3

Upstate / Downstate Duals

12/29/16

145

Won

Newark

Joshua Orlopp

pin

:32

Mountain Duals

12/29/16

152

Won

Dolgeville

Justus Richardson

maj dec

11-0

Mountain Duals

12/29/16

152

Won

Burnt Hills

Jakai Townsend

maj dec

16-4

Mountain Duals

12/29/16

145

Won

Oneida

Joaquin Nieves

pin

:49

Mountain Duals

12/29/16

152

Lost

Averill Park

Andrew Fountain

pin

5:30

Mountain Duals

12/29/16

152

Won

Amsterdam

fft

Mountain Duals

12/29/16

152

Won

Webster Schroeder

Anthony Grimshaw

pin

2:18

Mountain Duals

12/29/16

145

Lost

Central Valley

Tanner Cook

dec

3-2

Mountain Duals

2016-17 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
21
5
12
0
7
2
0
0
109
18

2015-16

Freshman, 138 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/10/15

145

Won

Immaculate Heart Central

fft

Dual vs Immaculate Heart Central

12/11/15

145

Won

Spencer-Van Etten

Mark Mullen

pin

5:42

Central Valley Duals

12/11/15

145

Won

La Salle

Xavier Mccarthy

pin

1:19

Central Valley Duals

12/11/15

138

Won

Little Falls

fft

Central Valley Duals

12/11/15

145

Lost

Central Valley

Tanner Cook

pin

:32

Central Valley Duals

12/11/15

145

Lost

Onteora

Dillon Ross

dec

5-4

Central Valley Duals

12/11/15

138

Won

Mexico

Curtis Dimon

tf

2:25

Central Valley Duals

12/11/15

145

Lost

Northern Adirondack

Austin Trombley

dec

8-4

Central Valley Duals

12/11/15

138

Won

Northern Adirondack

Aaron Wood

pin

3:28

Central Valley Duals

12/19/15

138

Lost

Monticello

Michael LaRuffa

dec

4-2

Cuneen-Doane Tournament

12/19/15

138

Won

Unatego

Hunter Speenburgh

pin

1:49

Cuneen-Doane Tournament

12/19/15

138

Won

Unatego

Trenton Gloeckler

dec

6-0

Cuneen-Doane Tournament

12/19/15

138

Won

Copenhagen

Connor Carroll

pin

2:47

Cuneen-Doane Tournament

12/19/15

138

Lost

Monticello

Michael LaRuffa

dec

2-1

Cuneen-Doane Tournament

12/30/15

138

Won

Rome Free Academy

Isaiah Turner

pin

3:24

Lewis County Duals

12/30/15

138

Won

Skaneateles

Matt Goetzmann

maj dec

17-3

Lewis County Duals

12/30/15

138

Won

Watertown

Brandon Vrooman

pin

1:25

Lewis County Duals

12/30/15

138

Won

South Lewis

fft

Lewis County Duals

12/30/15

138

Lost

Lowville

Conner Steria

maj dec

10-0

Lewis County Duals

01/07/16

145

Lost

South Jefferson

Holden Pelton

dec

7-4

Dual vs South Jefferson

01/09/16

138

Won

General Brown

Scott Bluto

dec

4-3

Central Square Duals

01/09/16

138

Won

Central Square

Nick Ackley

pin

:30

Central Square Duals

01/09/16

138

Won

Chenango Valley

Nathan Aylward

pin

2:34

Central Square Duals

01/09/16

138

Lost

Johnson City

Isaiah Colgan

pin

:53

Central Square Duals

01/14/16

145

Won

Carthage

Camdon Sanders

pin

1:04

Dual vs Carthage

01/16/16

138

Won

Central Valley

Brenden Kennedy

pin

1:16

Red Devil Invitational

01/16/16

138

Lost

Vernon-Verona-Sherrill

Bryce Cipollone

dec

7-5

Red Devil Invitational

01/16/16

138

Won

Dolgeville

Justus Richardson

pin

2:47

Red Devil Invitational

01/16/16

138

Won

Liverpool

Dylan Wallace

dec

9-2

Red Devil Invitational

01/16/16

138

Lost

Vernon-Verona-Sherrill

Bryce Cipollone

inj def

4th

Red Devil Invitational

01/20/16

138

Lost

Lowville

Conner Steria

dec

7-0

Dual vs Lowville

01/22/16

138

Lost

Sandy Creek

Zeke Durham

dec

7-5

Dual vs Sandy Creek

01/23/16

145

Won

JD-CBA

Seth Blair

maj dec

13-1

Section III Dual Meet Championship

01/23/16

138

Won

Vernon-Verona-Sherrill

Hunter Rascoe

pin

0:36

Section III Dual Meet Championship

01/26/16

145

Won

Indian River

fft

Dual vs Indian River

01/28/16

152

Won

General Brown

Ricci Natali

pin

3:18

Dual vs General Brown

01/30/16

138

Lost

General Brown

Scott Bluto

dec

3-1

Frontier League Tournament

01/30/16

138

Won

South Jefferson

Robert Krone

dec

6-2

Frontier League Tournament

01/30/16

138

Won

Immaculate Heart Central

Peter Winkler

dec

2-0

Frontier League Tournament

01/30/16

138

Lost

Lowville

Conner Steria

dec

3-0

4th

Frontier League Tournament

02/06/16

138

Won

Sandy Creek

Isaac Eisch

maj dec

11-1

Section III Class D Tournament

02/06/16

138

Won

Cooperstown

Isaiah Johnson

pin

3:47

Section III Class D Tournament

02/06/16

138

Lost

Sandy Creek

Zeke Durham

dec

8-4

Section III Class D Tournament

02/06/16

138

Won

Immaculate Heart Central

Peter Winkler

dec

3-1

Section III Class D Tournament

02/06/16

138

Won

Cato-Meridian

Darren Cook

dec

5-1

3rd

Section III Class D Tournament

02/13/16

138

Lost

APW/Pulaski

Nate Cronk

dec

3-2

Section III Division II Championships

2015-16 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
30
16
15
1
10
4
0
0
152
58

2014-15

8th Grader, 120 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/05/14

120

Won

Shaker

Matt Spadoni

maj dec

14-1

Columbia Duals

12/05/14

120

Won

Shaker

Jordan Pelletier

pin

1:27

Columbia Duals

12/05/14

120

Won

Guilderland

Matthew Daigler

pin

3:13

Columbia Duals

12/05/14

120

Won

Whitehall-Fort Ann

William VanGuilder

pin

1:01

Columbia Duals

12/05/14

120

Lost

Columbia

John Devine

maj dec

9-0

Columbia Duals

12/05/14

120

Lost

Albany Academy

Jefferson LaMountain

dec

2-0

Columbia Duals

12/05/14

120

Won

South Glens Falls

fft

Columbia Duals

12/08/14

120

Won

Immaculate Heart Central

fft

Dual vs Immaculate Heart Central

12/16/14

120

Won

Beaver River

fft

Dual vs Beaver River

12/20/14

120

Lost

Odessa-Montour

Bill Bacon

pin

1:59

Battle in the Valley

12/20/14

120

Won

Johnstown

Dominic DiSciosia

pin

1:32

Battle in the Valley

12/20/14

120

Won

Mohonasen

James Marx

pin

1:18

Battle in the Valley

12/20/14

120

Won

Cobleskill-Richmondville

Laine Pleickhardt

pin

5:07

Battle in the Valley

12/23/14

120

Won

South Jefferson

Joey Kealy

pin

5:31

Dual vs South Jefferson

12/27/14

120

Won

South Lewis

Christina Platt

pin

3:22

Lewis County Duals

12/27/14

120

Won

Watertown

fft

Lewis County Duals

12/27/14

120

Won

Lowville

John Larkins

pin

2:26

Lewis County Duals

12/27/14

120

Won

Central Valley

Hunter Shaut

dec

8-2

Lewis County Duals

12/27/14

120

Lost

Skaneateles

Joey Brillo

dec

5-0

Lewis County Duals

12/27/14

170

Won

Skaneateles

Josh O'Hara

pin

1:58

Lewis County Duals

01/07/15

120

Lost

General Brown

Connor Schissler

pin

1:04

Dual vs General Brown

01/12/15

120

Won

Carthage

Tony Campbell

pin

4:28

Dual vs Carthage

01/14/15

120

Won

Lowville

John Larkins

pin

3:21

Dual vs Lowville

01/17/15

126

Won

Hannibal

Zach Dunbar

pin

1:02

Hannibal Duals

01/17/15

126

Won

Cortland

Ian George

maj dec

9-0

Hannibal Duals

01/17/15

120

Won

East Syracuse-Minoa

Dante O'Brien

pin

:48

Hannibal Duals

01/17/15

120

Won

Cicero-North Syracuse

Joseph Barber

dec

1-0

Hannibal Duals

01/17/15

120

Won

Marcellus

Sam Rice

pin

3:34

Hannibal Duals

01/20/15

126

Won

Sandy Creek

Isaac Eisch

pin

2:51

Dual vs Sandy Creek

01/22/15

120

Lost

Indian River

Tucker Amato

pin

1:14

Dual vs Indian River

02/07/15

120

Lost

Adirondack

Derek Spann

pin

:36

2nd

Section III Class D Tournament

02/07/15

120

Won

South Lewis

Tyler Spann

pin

2:35

Section III Class D Tournament

02/07/15

120

Won

Dolgeville

Jonathan Handy

pin

4:30

Section III Class D Tournament

02/14/15

120

Won

Marcellus

Sam Rice

pin

4:48

Section III Division II Championships

02/14/15

120

Lost

Port Byron

Andrew Taber

maj dec

16-8

Section III Division II Championships

02/14/15

120

Won

Canastota

Marshall Bruggeman

maj dec

10-0

Section III Division II Championships

02/14/15

120

Lost

Phoenix

Zach Carlson

inj def

Section III Division II Championships

02/14/15

120

Lost

Port Byron

Andrew Taber

inj def

6th

Section III Division II Championships

2014-15 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
28
10
19
0
5
4
0
0
156
50

2013-14

7th Grader, 99 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

01/08/14

106

Won

Carthage

Cody Hancock

pin

5:21

Dual vs Carthage

01/18/14

106

Won

Hannibal

Zach Williams

maj dec

9-1

Hannibal Duals

01/18/14

099

Lost

Cortland

Michael Bay

pin

:51

Hannibal Duals

01/18/14

099

Won

Phoenix

fft

Hannibal Duals

01/23/14

106

Won

Immaculate Heart Central

fft

Dual vs Immaculate Heart Central

02/04/14

106

Won

Beaver River

Anthony Metzler

pin

4:25

Dual vs Beaver River

02/08/14

099

Won

Little Falls

John Klimacek

maj dec

13-4

1st

Section III Class D Tournament

02/08/14

099

Won

Cooperstown

Jasmine Martinez

pin

1:17

Section III Class D Tournament

02/08/14

099

Won

Cooperstown

Ethan Russell

pin

:58

Section III Class D Tournament

02/15/14

099

Won

South Lewis

Kyle Greene

dec

4-0

Section III Division II Championships

02/15/14

099

Lost

Mexico

Austin O'Reilly

pin

5:01

Section III Division II Championships

02/15/14

099

Won

Lowville

Isaiah Roes

dec

4-2

Section III Division II Championships

02/15/14

099

Lost

Cortland

Michael Bay

pin

3:29

Section III Division II Championships

02/15/14

099

Won

Camden

Riley Gerber

dec

3-2

5th

Section III Division II Championships

2013-14 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
11
3
4
0
5
2
0
0
53
18

 

CAREER STATS
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
135
40
68
3
48
15
0
1
678
163