Season:

Address:

1245 Hillside Drive

Watervliet, NY 12189

Coach:

Dennis Lane

Phone:

(518) 629-3300

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Colonial Council

Directions:

Map

Colors:

Garnet/Gray

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Cannoneers

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Baker, Tyon

Cole, Cameron

Delmonico, Anthony

Diotte, Charles

Dunham, John (4)

Flynn, Kendryek

Josiah, Sumner

Lyons, Connor (2)

Lyons, Owen (4)

McNulty, Nick

Migliore, Angelo

Miller, Cameron

Moore, Patrick (3)

Spoon, Sterling (1)

Sutherland-Daniels, Anthony

Weaver, Hunter

White, Logan

White, Peyton (4)

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling

Date
Event
Time/Score

11/30

@ Albany Academy

66-9

12/01
12/02

Columbia Blue Devil Duals
@ Columbia

5th

 

Columbia

18-63

 

Guilderland

37-27

 

Maple Hill

43-28

 

Newburgh Free Academy

21-56

 

Shaker

52-24

 

Whitehall-Fort Ann

54-28

 

Mahopac

43-35

12/09

Mat Mania
@ Glens Falls

1st

12/14

ICHABOD CRANE

60-9

12/20

COHOES

64-23

12/21

@ Schalmont

64-15

12/30

Hawkeye Duals
@ Cooperstown

1st

 

Mount Markham

66-18

 

Oneonta

42-39

 

Cooperstown

70-18

 

Sherburne-Earlville

51-28

 

Rome Free Academy

52-16

01/06

Jamie Mormile Tournament
@ Ravena-Coeymans-Selkirk

1st

01/11

LA SALLE INSTITUTE

56-16

01/14

Joe McCabe Invitational
@ Maple Hill

1st

01/16
01/16

Section II Division II Dual Meet Tournament
@ Warrensburg

2nd

 

Hadley-Luzerne/Lake George

45-30

 

Warrensburg

15-60

01/18

@ Ravena-Coeymans-Selkirk

47-30

01/19
01/20

Ichabod Crane Duals
@ Ichabod Crane

1st

 

Lansingburgh

66-4

 

South Glens Falls

56-13

 

Amsterdam

67-18

 

Cairo-Durham

69-18

 

Ichabod Crane

59-9

 

Duanesburg

60-26

 

Berlin

57-24

 

Cooperstown

56-23

01/24

LANSINGBURGH

67-4

01/25

@ Cobleskill-Richmondville

39-40

02/03

Section 2 Class C Tournament
@ Stillwater

2nd

02/10

Section 2 Division II Championships
@ Glens Falls Civic Center

3rd

02/23
02/24

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

50

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

COLONIAL COUNCIL STANDINGS

Team
Overall
League
11
3
0.786
8
0
1.000
26
4
0.867
7
1
0.875
11
8
0.579
6
2
0.750
13
19
0.406
4
4
0.500
4
11
0.267
3
4
0.429
4
12
0.250
3
5
0.375
5
18
0.217
3
5
0.375
1
18
0.053
1
6
0.143
1
25
0.038
0
8
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Larry Farrell
1985 - 250
2nd NYS
Brian Walsh
2009 - 135
6th NYS
John Delaney
2010 - 096
6th NYS
Brian Walsh
2011 - 152
2nd NYS
Collin O'Brien
2016 - 145
 
Collin O'Brien
2017 - 152
 
Sterling Spoon
2018 - 195
 
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

John Delaney
2007 - 096
 
John Delaney
2009 - 096
 
Brian Walsh
2010 - 140
5th NYS
Connor Lyon
2018 - 113
5th NYS

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS