Season:

Address:

103 Schroon River Road

Warrensburg, NY 12885

Coach:

Mark Trapasso

Scott McKenna

Brian Winchell
Lenny Baker

Phone:

(518) 623-2861

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Adirondack League

Directions:

Map

Colors:

Blue/Yellow

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Burghers

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

D-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Binder, Jack (2)

Carpenter, Donald

Carpenter, Zachary

Clear, Jacob

Davis, Zack (2)

Dougherty, Michael

Ewald, Ben

Hill, Gary

Johnson, Jacob

McKenna, Hunter (2)

McKenna, Tanner (3)

McNeil, Nolan (1)

Millington, Devon

Monthony, Dan (2)

Reiter, Dustin

Shambo, Cole

Shambo, Greg

Shambo, Zachary

Sherman, Eric

Simpson, Chris (4)

Smith, Robert

Vaughan, Ryan

Wachunas, Issac

Weiler, Brodie

Wells, Colden

Wilbur, Raymond

Wilson, Chris (2)

Winchell, Dylan (3)

Winchell, Trevor

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling

Date
Event
Time/Score

11/25

CDWOA JV Tournament
@ Shenendehowa

09:00

12/02

Nathan Wood Memorial Tournament
@ Saranac

1st

12/09

Duanesburg Duals
@ Duanesburg

1st

 

Hudson Falls

63-12

 

Duanesburg

76-12

 

Amsterdam

63-16

 

Schoharie

78-12

 

Saratoga Springs

54-33

12/13

@ Whitehall-Fort Ann

75-6

12/16

Battle in the Valley
@ Cobleskill-Richmondville

1st

 

Coxsackie-Athens

70-9

 

Cobleskill-Richmondville

59-21

 

Mohonasen

60-19

 

Cicero-North Syracuse

60-18

 

Fonda-Fultonville

74-9

12/21

HADLEY-LUZERNE/LAKE GEORGE

53-21

12/29

PERU

54-18

01/03

GLENS FALLS

90-0

01/06

Saratoga Invitational
@ Saratoga Springs

4th

01/09

@ Salem-Cambridge

78-12

01/10

@ Granville

66-12

01/16
01/16

SECTION II DIVISION II DUAL MEET TOURNAMENT

1st

 

Cobleskill-Richmondville

65-14

 

Watervliet

60-15

01/18

CORINTH

82-4

01/20

Golden Horde Duals
@ Granville

1st

 

Berne-Knox-Westerlo

84-0

 

Northern Adirondack

64-19

 

Ausable Valley

78-6

 

Mechanicville-Stillwater

72-18

 

Granville

82-0

01/27

NYSPHSAA D2 Dual Meet Championship
@ SRC Arena

10:00

 

Locust Valley

45-24

 

Peru

46-23

 

Canisteo-Greenwood

36-49

01/31

@ Queensbury

47-24

02/03

Section 2 Class D Tournament
@ Salem-Cambridge

1st

02/10

Section 2 Division II Championships
@ Glens Falls Civic Center

1st

02/23
02/24

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

22nd

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

ADIRONDACK LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
27
1
0.964
5
0
1.000
11
3
0.786
4
1
0.800
10
2
0.833
3
2
0.600
11
8
0.579
2
3
0.400
10
17
0.370
1
4
0.200
7
11
0.389
0
5
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Troy Beadnell
1995 - 250
2nd NYS
Lenny Baker
1998 - 112
 
Ryan Black
2005 - 145
4th NYS
Karl Duell
2005 - 152
3rd NYS
Ryan Black
2006 - 152
4th NYS
Ryan Black
2008 - 160
2nd NYS
Logan Rock
2009 - 215
 
Lane Oehler
2015 - 145
 
Nolan McNeil
2018 - 182
 
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Logan Rock
2007 - 215
 
Logan Rock
2008 - 215
4th NYS
Jack Binder
2017 - 220
 
Dylan Winchell
2018 - 106
 
Jack Binder
2018 - 220
3rd NYS
   

 

WRESTLING HALL OF FAME

Lenny Baker
Class of 2017
 
   

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS