Season:

Address:

14 Spring Street

Schuylerville, NY 12871

Coach:

Erik Johanson

Buck Anderson

Josh Stone

Phone:

(518) 695-3255

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Foothills Council

Directions:

Map

Colors:

Orange/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Black Horses

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

CC-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Abron, Darius

Anderson, Orion (1)

Anderson, Tristan

Brownell, Jeremy

Burnham, Kyle

Cocozzo, Aidan

Donovan, Thomas

Dumas, Andrew

Dunkle, Devon

Dunkle, Dylan

Eggleston, Matt

Fox, Lucas

Huff, Emery

Jones, Xavier (4)

Jr., JeremyBrownell

Leinwol, Nick

Liptak, Ethan

Salls, Scott

Watson, Cahner

Weaver, Charles

Whiting, Jake

Williams, Harrison

Wood, Paul

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/03

Mohonasen Invitational
@ Mohonasen

6th

12/07

@ Amsterdam

24-44

12/10

Mat Mania
@ Glens Falls

11th

12/14

SOUTH GLENS FALLS

37-40

12/21

QUEENSBURY

21-53

12/29

Queensbury Holiday Tournament
@ Queensbury

9th

01/04

@ Glens Falls

48-28

01/07

Saratoga Invitational
@ Saratoga Springs

10th

01/11

JOHNSTOWN

48-24

01/13
01/14

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

39th

01/18

HUDSON FALLS

27-45

01/21

Blue Devil Memorial Tournament
@ Columbia

5th

 

Ichabod Crane

30-42

 

Taconic Hills

42-30

 

Columbia

18-72

 

Beekmantown

23-48

 

Cairo-Durham

36-42

01/25

SCOTIA-GLENVILLE

42-33

01/26

@ Hadley-Luzerne/Lake George

9-64

01/28

Wasaren League Invitational (Ken Baker Classic)
@ Hoosick Falls

14th

02/04

Section 2 Class CC Tournament
@ Cohoes

5th

02/11

Section 2 Division 2 Tournament
@ Glens Falls Civic Center

16th

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

FOOTHILLS COUNCIL STANDINGS

Team
Overall
League
13
3
0.813
7
0
1.000
13
9
0.591
6
1
0.857
20
7
0.741
5
2
0.714
13
13
0.500
4
3
0.571
4
9
0.308
3
4
0.429
3
9
0.250
2
5
0.286
3
10
0.231
1
6
0.143
0
25
0.000
0
7
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Eric Johanson
2005 - 119
6th NYS
Eric Johanson
2006 - 119
3rd NYS
Sarah Anderson
2007 - 096
 
Sarah Anderson
2008 - 103
 
Dan Ladd
2008 - 285
4th NYS
Brendan Goldup
2009 - 096
3rd NYS
Dan Ladd
2009 - 285
2nd NYS
Anthony Cardinuto
2014 - 106
 
Orion Anderson
2015 - 099
 
Tyler Green
2015 - 170
 
Orion Anderson
2016 - 106
STATE CHAMP
Tyler Green
2016 - 170
6th NYS
Orion Anderson
2017 - 120
 
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Dan Ladd
2007 - 275