Season:

Address:

80 East LaBarge Street

Hudson Falls, NY 12839

Coach:

Mike Prendergast

Steve Scarselletta

Phone:

(518) 747-2121

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Foothills Council

Directions:

Map

Colors:

Green/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Tigers

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

CC-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Blackman, Jason

Briggs, Tyler (5)

Colio, Chris

Daley, Peyton

Foster, Eamon

France, Eric

Hammond, Nate

Hill, Tom (4)

Jett, Chris (3)

Konkol, Tyler

LaRock, Dametrick

Mattison, Isaiah

Moore, Brandon

Moore, Nick

Nims, Billy

Paige, Connor (1)

Petteys, Chris

Pollock, Aiden

Pomainville, Joe

Prevost, Brennan

Richmond, Billy

Sherman, Michael

Springer, Logan

Steeken, Dylan

Terrio, Logan

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

11/30

@ Hadley-Luzerne/Lake George

46-27

12/03

Ballston Spa Duals
@ Ballston Spa

2nd

 

Niskayuna

38-34

 

Glens Falls

63-22

 

Schoharie

48-30

 

Ballston Spa

24-39

12/10

Duanesburg Duals
@ Duanesburg

3rd

 

Schoharie

70-16

 

Adirondack

38-39

 

Amsterdam

60-19

 

Duanesburg

57-16

 

Warrensburg

36-37

12/14

@ Glens Falls

60-21

12/22

SOUTH GLENS FALLS

39-41

12/29

Queensbury Holiday Tournament
@ Queensbury

11th

01/04

@ Scotia-Glenville

71-9

01/07

Warrensburg Duals
@ Warrensburg

3rd

 

Morrisville-Eaton

42-40

 

Hoosick Falls

38-43

 

Holland Patent

47-39

 

Beekmantown

48-25

 

Warrensburg

5-64

01/11

AMSTERDAM

56-18

01/13
01/14

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

123rd

01/14

Joe McCabe Invitational
@ Maple Hill

10th

01/18

@ Schuylerville

06:00

01/19

JOHNSTOWN

06:00

01/24

@ Queensbury

06:00

02/04

Section 2 Class CC Tournament
@ Cohoes

10:00

02/11

Section 2 Division 2 Tournament
@ Glens Falls Civic Center

10:00

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

FOOTHILLS COUNCIL STANDINGS

Team
Overall
League
9
3
0.750
4
0
1.000
7
5
0.583
4
0
1.000
12
6
0.667
2
1
0.667
10
12
0.455
2
2
0.500
3
6
0.333
1
2
0.333
1
3
0.250
1
3
0.250
2
7
0.222
1
3
0.250
0
15
0.000
0
4
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Walt McDougald
1965 - 120
 
Dick Hyatt
1967 - 095
4th NYS
Charlie Winchell
1967 - 120
 
Bill Nikas
1968 - 120
 
Pete Schermerhorn
1970 - 158
4th NYS
Darryl Goodsell
1980 - 250
 
Rick Barcomb
1991 - 119
 
Todd McIntosh
1991 - 177
 
Scott Bishop
1991 - 250
 
Luke Nikas
1999 - 125
 
Scott Latterell
2000 - 119
5th NYS
Luke Nikas
2000 - 130
 
Bryan Steele
2000 - 189
2nd NYS
Scott Latterell
2001 - 135
4th NYS
Bryan Steele
2001 - 189
2nd NYS
David Lafay
2002 - 112
 
Ryan Barber
2002 - 145
 
Ryan Barber
2003 - 171
 
Matt Foster
2004 - 112
5th NYS
Corey Barber
2005 - 140
2nd NYS
Aaron Barber
2006 - 140
 
Corey Barber
2006 - 145
2nd NYS
Nate Cross
2007 - 140
 
Ryan Woodward
2007 - 215
6th NYS
Aaron Barber
2008 - 152
3rd NYS
Noah Valastro
2009 - 103
 
Noah Valastro
2010 - 112
 
Aaron Dudley
2010 - 145
 
Kyler Harrington
2011 - 103
 
Noah Valastro
2011 - 119
 
Aaron Dudley
2011 - 145
6th NYS
Luke Albrecht
2011 - 285
STATE CHAMP
Kyler Harrington
2012 - 113
 
Noah Valastro
2012 - 126
 
Geno Brancati
2012 - 145
 
Aaron Dudley
2012 - 160
2nd NYS
Geno Brancati
2013 - 170
 
Geno Brancati
2014 - 170
6th NYS
Geno Brancati
2015 - 182
5th NYS
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Kirk Harrington
2007 - 103
6th NYS
Aaron Barber
2007 - 152
4th NYS
Tom Barber
2007 - 160
 
Noah Valastro
2008 - 096
6th NYS
Kirk Harrington
2008 - 119
6th NYS
Nate Cross
2008 - 145
 
Aaron Dudley
2009 - 130
 
Luke Albrecht
2010 - 285