Season:

Address:

273 Lake Ave

Lake Luzerne, NY 12846

Coach:

Larry Rounds

Michael Varmette

Gary Braham
Jeff Bennett

Phone:

696-2112

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Adirondack League

Directions:

Map

Colors:

Blue/White

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

War Eagle

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Bechard, Decker

Burnett, Isaiah

Collins, Kameron

Conte, Richie

Deirlein, Robert

Fuss, Mike

Galvin, Neil

Hansen, Rich

Hoffman, Jason (1)

Hoffman, Justin

Hoolihan, Colby

Jardine, Gideon (2)

Jardine, Seth

Jenne, Max

Khan, Aswad

Lashway, Nick

McCabe, Colin

Mitcham, William (5)

Perkett, Forrest

Spellburg, Conner (2)

Spotswood, Gary

Sutliff, Mike (3)

Swift, Garrett

York, Cody (2)

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

11/26

CDWOA JV Tournament
@ Queensbury

10:00

11/30

HUDSON FALLS

27-46

12/03

Andersen Memorial Tournament
@ Cicero-North Syracuse

8th

12/08

@ Mechanicville-Stillwater

36-48

12/14

WARRENSBURG

28-46

12/17

Montgomery County Duals
@ Amsterdam

2nd

 

Little Falls

54-30

 

Albany Academy

45-17

 

Ballston Spa

33-50

 

Whitesboro

45-33

 

Amsterdam

46-30

12/21

@ Corinth

51-33

12/29

Queensbury Holiday Tournament
@ Queensbury

5th

12/31

Shenendehowa JV Tournament
@ Shenendehowa

09:00

01/04

WHITEHALL-FORT ANN

46-29

01/07

Saratoga Invitational
@ Saratoga Springs

6th

01/11

@ Granville

45-30

01/13
01/14

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

35th

01/14

Schenectady Invitational
@ Schenectady

12th

01/18

SALEM-CAMBRIDGE

40-39

01/26

SCHUYLERVILLE

64-9

01/28

Wasaren League Invitational (Ken Baker Classic)
@ Hoosick Falls

1st

02/04

Section 2 Class C Tournament
@ Coxsackie-Athens

2nd

02/11

Section 2 Division 2 Tournament
@ Glens Falls Civic Center

2nd

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

24th

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

ADIRONDACK LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
21
2
0.913
5
0
1.000
9
4
0.692
4
1
0.800
15
6
0.714
3
2
0.600
6
6
0.500
2
3
0.400
4
4
0.500
1
4
0.200
8
15
0.348
0
5
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Adam Maslonka
2004 - 119
 
Adam Maslonka
2005 - 125
4th NYS
Adam Maslonka
2006 - 130
 
Joe Still
2007 - 130
 
Jason Hoffman
2015 - 160
2nd NYS
Forrest Kubricky
2015 - 195
 
Patrick Barber
2015 - 220
 
Jason Hoffman
2016 - 160
3rd NYS
Jason Hoffman
2017 - 170
2nd NYS
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Jack Clark
2011 - 285
4th NYS
Jason Hoffman
2014 - 145
4th NYS
Tyler VandenBogaard
2015 - 285
3rd NYS
Mike Sutliff
2016 - 182
 
Gideon Jardine
2017 - 132
 
Mike Sutliff
2017 - 182
 
  

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS