Season:

Address:

58 Quaker St

Granville, NY 12832

Coach:

Steve Palmer

Aaron Torres

Phone:

(518) 642-1051

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Adirondack League

Directions:

Map

Colors:

Blue/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Golden Horde

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

C-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Beebe, Ethan

Burnes, Christian

Burnes, Michael

Chilkott, Benjamin

Daigle, Bailey (4)

David, Luke

Duffy, William

Haines, Cole

Haskins, Logan

Haskins, Zachary

Hermance, Jody (3)

Hermance, Jonathon

Holland, Richard

Kelley, Richard

McEachron, Andrew

Muise, Tyler

Reed, Andrew

Regimbald, David

Ricard, Hailey

Rodd, Zachariah

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/01

@ Mechanicville-Stillwater

30-49

12/07

@ Hoosick Falls

30-45

12/10

Travis Capen Memorial Duals
@ Ausable Valley

3rd

 

Malone

37-42

 

Cohoes

54-17

 

Burr Burton Academy, VT

60-21

 

Ausable Valley

42-48

 

Williamsville South

66-6

12/14

TAMARAC

40-46

12/17

COACH KEN HARRISON MEMORIAL TOURNAMENT

3rd

12/21

WHITEHALL-FORT ANN

32-48

12/22

@ Salem-Cambridge

36-39

12/28
12/29

Hubie Wagner Invitational
@ Middlebury

10:00

01/04

@ Warrensburg

24-56

01/11

HADLEY-LUZERNE/LAKE GEORGE

30-45

01/14

Scotia Duals
@ Scotia-Glenville

4th

 

@ Catskill

39-42

 

@ Saratoga Springs

24-58

 

Burr Burton Academy, VT

63-18

 

Scotia-Glenville

57-10

 

Ravena-Coeymans-Selkirk

30-55

01/19

@ Corinth

42-46

01/21

GOLDEN HORDE DUALS

09:00

 

Ausable Valley

48-36

 

Berne-Knox-Westerlo

40-30

 

@ Warrensburg

18-66

 

@ Mechanicville-Stillwater

30-52

 

Burr Burton Academy, VT

48-30

01/28

Wasaren League Invitational (Ken Baker Classic)
@ Hoosick Falls

11th

02/02

@ Spaulding, VT

42-36

02/02

vs Otter Valley, VT @ Spaulding, Vt

42-21

02/04

Section 2 Class C Tournament
@ Coxsackie-Athens

09:00

02/11

Section 2 Division 2 Tournament
@ Glens Falls Civic Center

21st

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

74

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

ADIRONDACK LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
21
2
0.913
5
0
1.000
9
4
0.692
4
1
0.800
15
6
0.714
3
2
0.600
6
6
0.500
2
3
0.400
4
4
0.500
1
4
0.200
8
15
0.348
0
5
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Jake Sabo
1981 - 155
 
Scott Sabo
1981 - 215
2nd NYS
Scott Sabo
1982 - 215
2nd NYS
Mark Sabo
1983 - 138
6th NYS
Mark Sabo
1984 - 145
 
Ron Hanson
2001 - 275
 
Chris Rosell
2005 - 189
6th NYS
Jonathan Hyatt
2006 - 125
 
Karl Palmer
2010 - 140
 
Karl Palmer
2011 - 140
 
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Brian Ehntholt
2007 - 135
 
Eric Hastings
2011 - 285
5th NYS
Brad Perry
2014 - 170
 
Jody Hermance
2017 - 195