Season:

Address:

15 Quade Street

Glens Falls, NY 12801

Coach:

Dan Perry

Nate Cross

Matt Miller

Phone:

(518) 792-1212

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Foothills Council

Directions:

Map

Colors:

Red/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Indians

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

CC-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Aiken, Hunter

Backus, Sean

Bennett, Dylan

Cargin, Spencer

Dingman, Kaleb

Francato, Jacob

Gilles, Aaron

Gilles, Austin

Guy, TJ

Hanlin, Brian

Harris, Noah

Isaiah, Murray,

Jacob, Francato,

Kaleb, Dingman,

Merkely, Preston

Morse, Shawn

Murray, Isaiah

Newman-Heck, Martin

Nick, Zanella,

Noah, Harris,

O'Malley, Skyler

Plancarte, Ramon

Ramon, Plancarte,

Sean, Backus,

Spencer, Caragin,

Stanton, Walton

Stockdale, Thomas

Tamez, Caleb

Tom, Stockdale,

Trombley, Dakota

Wadleigh, Zachary

Walton, Stanton,

Zach, Wadleigh,

Zanella, Nick

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/02

Ballston Spa Duals
@ Ballston Spa

6th

 

Schoharie

30-45

 

Minisink Valley

0-90

 

Ballston Spa

0-87

 

Hudson Falls

19-48

 

Duanesburg

24-54

12/06

AMSTERDAM

0-69

12/07

@ Corinth

24-58

12/09

MAT MANIA

13th

12/13

@ Queensbury

15-72

12/16

Thomas Chikanis Memorial Tournament
@ Hudson Falls

10th

12/20

@ Hudson Falls

18-54

12/28

Queensbury Holiday Tournament
@ Queensbury

11th

01/03

@ Warrensburg

0-90

01/10

@ Schuylerville

06:00

01/17

SCOTIA-GLENVILLE

06:00

01/24

SOUTH GLENS FALLS

06:00

01/27

Marty Sherman Invitational
@ Corinth

09:00

02/03

SECTION 2 CLASS CC TOURNAMENT

10:00

02/10

Section 2 Division II Championships
@ Glens Falls Civic Center

10:00

02/23
02/24

NYSPHSAA Division II Championships
@ Albany Times Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

FOOTHILLS COUNCIL STANDINGS

Team
Overall
League
14
10
0.583
6
0
1.000
7
6
0.538
4
1
0.800
9
7
0.563
3
2
0.600
7
6
0.538
2
3
0.400
1
4
0.200
1
3
0.250
0
10
0.000
0
3
0.000
0
10
0.000
0
4
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Jeb Hamilton
1966 - 120
 
Dan Rauscher
1966 - 138
 
Jeb Hamilton
1967 - 127
 
Joe Viger
1968 - 145
 
John Askew
1972 - 098
 
Jim Duggan
1972 - 250
 
Gene Smith
1973 - 138
 
Jim Duggan
1973 - 250
STATE CHAMP
Steve Scarselletta
1974 - 105
5th NYS
Bill George
1976 - 215
6th NYS
Mike Varmette
1977 - 167
STATE CHAMP
Dan George
1977 - 215
 
Mike Varmette
1978 - 167
 
Dan George
1978 - 215
2nd NYS
Tom Murphy
1979 - 132
 
Chad MacNaughton
1990 - 145
 
Chad MacNaughton
1992 - 155
3rd NYS
Justin Tougas
2003 - 275
2nd NYS
Justin Tougas
2004 - 275
STATE CHAMP
Jake Blake
2006 - 119
 
Kobi Seeley
2007 - 125
 
Nick Lashway
2009 - 135
 
Lucas Sanders
2017 - 285
4th NYS
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Andre Maxam
2013 - 195
 
   

 

WRESTLING HALL OF FAME

Jim Duggan
Class of 2015