Season:

Address:

163 School Rd

Delanson, NY 12053

Coach:

Phone:

(518) 895-2355

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

WAC

Directions:

Map

Colors:

Purple/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Eagles

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

D-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Barnes, Shane

Chiofalo, Shayne

Gooding, Ige

Grygas, Charlie (3)

Harper, Ryan (1)

Holmes, Jack

Karandy, Jacob (1)

Landauer, Cadan

LaPlante, Ross

Lawrence, Taylor

Lawrence, Zachery (1)

More, Brandon

Nicollela, David

Quickinton, Brian

Suits, Jacob

VanVlack, Brendon

Whitney, Spencer

Wilson, Kyle

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

11/30

@ Tamarac

21-63

12/03

Mohonasen Invitational
@ Mohonasen

4th

12/10

DUANESBURG DUALS

5th

 

Warrensburg

31-43

 

Schoharie

54-30

 

Adirondack

33-48

 

Hudson Falls

16-57

 

Amsterdam

33-48

12/16

Tiger Duals
@ Cohoes

3rd

 

Burr Burton Academy, VT

60-19

 

Mt. Greylock

60-30

 

Shaker

45-42

 

Tamarac

41-42

 

Berlin

66-18

12/20

@ Fonda-Fultonville

54-24

12/22

@ Schoharie

48-24

12/28

Schenectady County Duals
@ Schalmont

2nd

 

Schalmont

56-18

 

Scotia-Glenville

68-12

 

Niskayuna

36-51

 

Schenectady

46-27

 

Mohonasen

42-36

01/03

COXSACKIE-ATHENS

36-49

01/05

@ Canajoharie-Fort Plain

58-30

01/12

GALWAY

30-54

01/13
01/14

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

81st

01/13
01/14

Ichabod Crane Duals
@ Ichabod Crane

09:00

01/18

MECHANICVILLE-STILLWATER

06:00

01/19

BERNE-KNOX-WESTERLO

06:00

02/04

Section 2 Class D Tournament
@ Whitehall-Fort Ann

10:00

02/11

Section 2 Division 2 Tournament
@ Glens Falls Civic Center

10:00

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

10:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

WAC STANDINGS

Team
Overall
League
10
3
0.769
1
0
1.000
12
8
0.600
3
0
1.000
3
5
0.375
2
1
0.667
3
5
0.375
1
1
0.500
0
7
0.000
0
2
0.000
0
12
0.000
0
3
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Martin Hotaling
1994 - 119
 
Brian Borst
2005 - 096
 
Carl Breitenstein
2005 - 130
4th NYS
Jim Almy
2005 - 275
STATE CHAMP
Amy Whitbeck
2006 - 096
 
Brian Borst
2006 - 103
 
Carl Breitenstein
2006 - 135
2nd NYS
Jim Almy
2006 - 275
STATE CHAMP
Amy Whitbeck
2007 - 103
 
Brian Borst
2007 - 119
 
Brian Borst
2008 - 119
STATE CHAMP
Randy White
2008 - 130
 
Dave Larson
2008 - 171
 
Evan Borst
2009 - 119
 
Nick Gwiazdowski
2009 - 189
3rd NYS
Nick Gwiazdowski
2010 - 215
STATE CHAMP
Curt Rowley
2011 - 130
 
Dallas Mesick
2011 - 171
 
Nick Gwiazdowski
2011 - 215
STATE CHAMP
Curt Rowley
2012 - 132
2nd NYS
Connor Lawrence
2013 - 152
 
Jeff Senecal
2013 - 195
 
Zachary Lawrence
2014 - 099
5th NYS
Andy Mollevik
2014 - 145
 
Connor Lawrence
2014 - 160
2nd NYS
Zachery Lawrence
2016 - 132
 
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Wes Coppolo
2008 - 152
6th NYS
Evan Borst
2010 - 125
 
Gus Clark
2010 - 130
 
Randy White
2010 - 135
 
Connor Lawrence
2012 - 145
 
Dallas Mesick
2012 - 182
 
Zachery Lawrence
2015 - 113
4th NYS
Connor Lawrence
2015 - 160
3rd NYS

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS