Season:

Address:

24 S Park St

Cambridge, NY 12816

Coach:

Sherman Trinkle

Norm Telford

Phone:

(518) 677-8527

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Adirondack League

Directions:

Map

Colors:

Orange/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Indians

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

D-2

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Andrews, Tyler

Ashton, Garrett

Cummings, Garrett

Cummings, Zach (3)

Day, Hunter

Dean, Colton

Gerber, Matt

Green, Dakota

Hobbie, Austin

Jarvis , Mara

Jeskie, Ethan

Johnson, LJ

LaBarron, Bryce

Lathrop, Tyler

Linendoll, Tyler

Lisowski, Jacob

McAlonie, Ben

McFarland, David

Miller, Robbie

Nemier, Noah

Olvera, Jamie

Opulski, Marcus

Roderick, Max

Slater, Ryan (2)

Starks, Sam

Taylor, Miguel

Thrasher, Jack

Turcie, Seth

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 
 
Powered by TrackWrestling
>

Date
Event
Time/Score

12/03
12/04

Bethlehem Round Robin
@ Bethlehem

09:00

12/13

@ Tamarac

33-52

12/14

MECHANICVILLE-STILLWATER

54-28

12/17

Coach Ken Harrison Memorial Tournament
@ Granville

4th

12/21

@ Warrensburg

30-39

12/22

GRANVILLE

39-36

12/29

Queensbury Holiday Tournament
@ Queensbury

11th

01/04

CORINTH

42-36

01/10

HOOSICK FALLS

27-55

01/11

@ Whitehall-Fort Ann

22-57

01/14

Dominick Kossman Duals
@ Schoharie

2nd

 

Canajoharie-Fort Plain

65-24

 

Schoharie

60-21

 

Chenango Valley

39-42

 

Fonda-Fultonville

66-17

01/18

@ Hadley-Luzerne/Lake George

39-40

01/28

Wasaren League Invitational (Ken Baker Classic)
@ Hoosick Falls

8th

02/04

Section 2 Class D Tournament
@ Warrensburg

6th

02/11

Section 2 Division 2 Tournament
@ Glens Falls Civic Center

15th

02/24
02/25

NYSPHSAA Division II Championships
@ Times-Union Center

94

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling
>

ADIRONDACK LEAGUE STANDINGS

Team
Overall
League
21
2
0.913
5
0
1.000
9
4
0.692
4
1
0.800
15
6
0.714
3
2
0.600
6
6
0.500
2
3
0.400
4
4
0.500
1
4
0.200
8
15
0.348
0
5
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Andy Shaler
1970 - HWT
 
Paul Dupuis
1971 - 101
 
Jim McKeighan
1972 - 177
 
Tim White
1975 - 132
 
Mike Waite
1977 - 091
 
Todd Carey
1979 - 105
 
Jace McKeighan
1984 - 138
 
Jeff Jarvis
1985 - 098
5th NYS
Jace McKeighan
1985 - 138
6th NYS
Frank Fronhofer
1987 - 091
STATE CHAMP
Frank Fronhofer
1988 - 098
STATE CHAMP
Frank Fronhofer
1989 - 105
STATE CHAMP
John Painter
1993 - 145
 
Carl Fronhofer
1994 - 091
 
Larry Slater
1994 - 167
 
Carl Fronhofer
1995 - 105
4th NYS
Mark Carey
1995 - 112
 
Chris Fronhofer
1996 - 098
 
Carl Fronhofer
1996 - 126
2nd NYS
Carl Fronhofer
1997 - 145
STATE CHAMP
Carl Fronhofer
1998 - 160
STATE CHAMP
Ryan Megna
2000 - 135
 
Cole Merryman
2003 - 215
 
Justin Hunt
2004 - 130
3rd NYS
Shawn Johnson
2004 - 160
STATE CHAMP
Casey Shea
2004 - 215
6th NYS
Dan Randall
2004 - 275
2nd NYS
Justin Hunt
2005 - 135
3rd NYS
Nick Wilson
2006 - 189
5th NYS
Dan Randall
2006 - 215
2nd NYS
Brad Mattison
2007 - 160
 
David Adams
2008 - 145
 
Carter Merecki
2012 - 106
 
Tyler Morris
2012 - 182
4th NYS
Daniel VanDyk
2013 - 126
 
Daniel VanDyk
2014 - 126
6th NYS
Carter Merecki
2014 - 132
3rd NYS
Luke Fronhofer
2015 - 138
 
Jordan Keys
2015 - 285
5th NYS
 

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Alex Fararra
2007 - 171
4th NYS
Jamie Allen
2007 - 189
 
David Adams
2009 - 152
 
Carter Merecki
2011 - 096
 
Carter Merecki
2013 - 120
4th NYS
Ryan Slater
2017 - 170