Season:

Address:

11 Liberty St

Amsterdam, NY 12010

Coach:

John Paris

Brandon Lapi

Ken Benton
Brandon Giaquinto

Phone:

(518) 843-3180

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Foothills Council

Directions:

Map

Colors:

Purple/Gold

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Rams

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

B-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Acevedo, Nehemiah

Boyer, Robert

Cerda, Joseph (4)

Fallas, Brody

Garcia, Branden

Garcia, Jacob

Gillis, Zachary

Gonzalez, Ryan

Krackow, Tyler

Lent, Chris

Lopez, Jahn

Lucente, Nathan

Merced, Jose

Mickel, Andrew

Montalvo, Carlos (4)

Montalvo, Damian

Montalvo, Daniel (1)

Montalvo, Eladio

Montalvo, Renso

Moore, Xavier

Padilla, Jose

Rivas, Brennen (2)

Rodecker, Nick (4)

Rodecker, Tyler

Santiaeo, Ismael

Shaffer, Carson

Swank, Michael

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

11/24

CDWOA JV Tournament
@ Shenendehowa

10:00

12/01

Bill Andersen Memorial Tournament
@ Cicero-North Syracuse

8th

12/01

BKW Bulldog Invitational
@ Berne-Knox-Westerlo

8th

12/05

@ Scotia-Glenville

78-0

12/05

vs Glens Falls @ Scotia-Glenville

73-6

12/08

Wrangle in the Plains
@ Schenectady Armory

10:00

12/08

Ballston Spa JV Tournament
@ Ballston Spa

10:00

12/12

@ Schuylerville

58-9

12/15

MONTGOMERY COUNTY DUALS

10:00

12/19

@ Hudson Falls

06:00

12/20

CHENANGO VALLEY

06:00

12/28
12/29

Mountain Duals
@ Dolgeville

10:00

01/05

Leo J Sammon Memorial Tournament
@ Central Valley Academy

10:00

01/11
01/12

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

10:00

01/16

SOUTH GLENS FALLS

06:00

01/18
01/19

Ichabod Crane Duals
@ Ichabod Crane

10:00

01/23

QUEENSBURY

06:00

01/24

@ Tamarac

06:00

01/29

Foothills JV Throwdown
@ Hudson Falls

06:30

02/02

Section 2 Class B Tournament
@ Burnt Hills

10:00

02/09

Section 2 Division I Championships
@ Cool Insurance Arena

10:00

02/22
02/23

NYSPHSAA Division I Championships
@ Albany Times Union Center

09:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

FOOTHILLS COUNCIL STANDINGS

Team
Overall
League
3
0
1.000
3
0
1.000
2
0
1.000
1
0
1.000
7
3
0.700
1
0
1.000
4
5
0.444
2
1
0.667
2
6
0.250
1
2
0.333
0
2
0.000
0
2
0.000
0
3
0.000
0
3
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Rick Bradwell
1976 - 155
4th NYS
Joe Mosso
1977 - 112
 
Charlie Beekman
1977 - 250
3rd NYS
Jim Edwards
1980 - 098
2nd NYS
Phil Mosso
1982 - 091
 
Reginald Garcia
1983 - 167
5th NYS
Phil Mosso
1984 - 105
 
Reginald Garcia
1984 - 155
3rd NYS
Mike Thomas
1985 - 105
5th NYS
Mike Thomas
1986 - 105
 
Gregg Cordero
1994 - 098
 
Brian Benton
2006 - 112
5th NYS
Brian Benton
2007 - 119
3rd NYS
Brian Benton
2008 - 130
2nd NYS
Rob Morey
2008 - 152
2nd NYS
Giuseppi Lanzi
2009 - 140
3rd NYS
John Paris
2009 - 160
6th NYS
Dan McNamara
2009 - 171
 
Brandon Lapi
2010 - 096
 
Giuseppi Lanzi
2010 - 152
STATE CHAMP
Brandon Lapi
2011 - 103
3rd NYS
Brandon Lapi
2012 - 113
4th NYS
Brandon Lapi
2013 - 132
2nd NYS
James Marquez
2013 - 160
3rd NYS
Brandon Lapi
2014 - 138
STATE CHAMP
   

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Lanzi Guiseppi
2008 - 135
 
John Paris
2008 - 160
 
Dan Palmerino
2010 - 140
 
Mike Garrison
2012 - 160
 
Chris Garrison
2016 - 285
 
   

 

WRESTLING HALL OF FAME

Pat Reilly
Class of 2009
 
Ken Benton
Class of 2014
 
  

CHAMPIONSHIP TOURNAMENT MEDALS