Season:

Address:

135 Academy Road

Albany, NY 12208

Coach:

Lenny Baker

Phone:

(518) 429-2300

Web:

District Website
Track Wrestling

League:

Colonial Council

Directions:

Map

Colors:

Maroon/Black

Profile:

Submit Team Profile

Nickname:

Cadets

Interactive::

Submit Schedule

Class/Div:

B-1

 

Submit Roster

Name
Class
W-L
Weight

Alampalli, Sandeep

Atkinson, Jack

Bogdan, Drew (4)

Bogdan, Nate

Carroll, Filip

Cavoli, Richie

Farrell, Ben

Fiset, Johnathany

Gannon, Jack

Hens, Conrad

Kiel, Calahan

Kiernan, Ben

O'Brien, Matt

Oliver, Alex

Reynolds, Boden

Russell, Quinn

Tata, Shreyas

Wood, Jonah

 
Click on wrestler name for individual results
Click on column heading to sort by that column
 

Date
Event
Time/Score

11/29

COBLESKILL-RICHMONDVILLE

6-75

12/01

Mohonasen Invitational
@ Mohonasen

10th

12/06

@ Schalmont

27-60

12/07
12/08

Colonie Linda Stewart Duals
@ Colonie

7th

 

Massapequa

3-84

 

Mohonasen

42-45

 

Indian River

6-76

 

Greenville

38-30

 

Colonie

18-63

 

Fulton

3-84

 

Queensbury

9-72

 

Burnt Hills

15-72

12/13

LANSINGBURGH

54-36

12/20

RAVENA-COEYMANS-SELKIRK

30-54

12/28

Queensbury Holiday Tournament
@ Queensbury

11th

01/03

@ Mohonasen

28-58

01/05

Warrensburg Duals
@ Warrensburg

4th

 

Hudson Falls

24-30

 

Warrensburg

12-78

 

Beekmantown

30-18

 

Monticello

42-6

 

Hoosick Falls

24-48

01/10

@ Ichabod Crane

28-51

01/11
01/12

Eastern States Classic
@ Sullivan County Community College

139

01/17

LA SALLE INSTITUTE

18-60

01/22

MECHANICVILLE-STILLWATER

6-57

01/24

@ Cohoes

42-32

01/26

Wasaren League Tournament
@ Salem-Cambridge

15th

02/02

Section 2 Class B Tournament
@ Burnt Hills

10th

02/09

Section 2 Division I Championships
@ Cool Insurance Arena

18th

02/22
02/23

NYSPHSAA Division I Championships
@ Albany Times Union Center

09:00

12/04

@ Cohoes

06:00

 
Hover over tournament name to see tournament field
Italics indicate a league match
 
 
Powered by TrackWrestling

COLONIAL COUNCIL STANDINGS

Team
Overall
League
18
6
0.750
8
0
1.000
13
5
0.722
7
1
0.875
9
3
0.750
5
2
0.714
17
17
0.500
5
3
0.625
12
16
0.429
4
3
0.571
8
14
0.364
4
4
0.500
5
16
0.238
2
5
0.286
3
16
0.158
2
5
0.286
5
21
0.192
1
7
0.125
0
15
0.000
0
8
0.000

SECTIONAL CHAMPIONS

Darrin Vincent
1990 - 177
5th NYS
Ben Krakower
2007 - 189
5th NYS
Matt Morris
2013 - 113
 
Sean Romanski
2013 - 138
5th NYS
Matt Morris
2014 - 120
6th NYS
Sam Delarge
2014 - 138
 
Cam Milliken
2014 - 152
4th NYS
Kyle Jasenski
2015 - 132
 
Trent Svingala
2016 - 099
4th NYS
Kyle Jasenski
2017 - 160
5th NYS
  

 

NYS TOURNAMENT WILDCARDS

Kyle Jasenski
2016 - 145
 
Drew Bogdan
2019 - 160
 
  

 

WRESTLING HALL OF FAME

Robert Olcott
Class of 2018