2016-17 SECTION 2 DIVISION 1 TOURNAMENT
February 11, 2017 @ Glens Falls Civic Center

TEAM SCORES

1
Queensbury
175
2
Columbia
145
3
Niskayuna
143.5
4
Ballston Spa
136
5
Burnt Hills
117
6
Saratoga Springs
106
7
Shenendehowa
90
8
South Glens Falls
84
9
Albany Academy
55.5
10
Averill Park
53
11
La Salle Institute
47
12
Albany
41
13
Guilderland
40
14
Shaker
37.5
15
Schenectady
35
16
Amsterdam
34
17
Mohonasen
22
18
Bethlehem
20
19
Scotia-Glenville
12
20
Colonie
7.5

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Brock Delsignore (South Glens Falls) pin Ryan Sleezer (Queensbury) 0:40
106 Antoine Grace (Queensbury) tf Eric Griskowitz (Saratoga Springs) 18-3
113 Michael Gonyea (Columbia) dec Logan Barody (South Glens Falls) 5-0
120 Trent Nadeau (Columbia) pin Tristan Biviano (Saratoga Springs) 1:28
126 John Devine (Columbia) maj dec Sean Malenfant (Averill Park) 18-5
132 Deyker Edwards (Schenectady ) dec Danny Jada (Burnt Hills) 9-4
138 Christian Gramuglia (Burnt Hills) dec Matt Saville (South Glens Falls) 8-4
145 Kiernan Shanahan (Shenendehowa) dec Nick Robbins (Queensbury) 9-3
152 Anthony Laniewski (Niskayuna) dec Rowan Braga (Bethlehem) 3-1
160 Kyle Jasenski (Albany Academy) dec Eoghan Sweeney (Niskayuna) 5-4
170 Tyler Barnes (Ballston Spa) pin Anthony Alltomer (La Salle Institute) 1:36
182 Jake Cook (Ballston Spa) dec Mason Wolfe (Saratoga Springs) 7-2
195 Dylan Dubuque (Columbia) tf Reggie Melvin (Niskayuna) 17-2
220 Jacob Stangle (Ballston Spa) dec Tyson Jones (Albany) 5-3
285 Jake Warren (Burnt Hills) pin Shane Walpole (Shenendehowa) 1:22

SEMI-FINALS

099 Brock Delsignore (South Glens Falls) pin Luke Zink (Niskayuna) :36
  Ryan Sleezer (Queensbury) maj dec Nick Palso (Ballston Spa) 7-0
106 Eric Griskowitz (Saratoga Springs) dec Ben Catrambone (Niskayuna) 3-1
  Antoine Grace (Queensbury) pin Jack Schiavo (Niskayuna) :43
113 Logan Barody (South Glens Falls) dec Ryan Encarnacion (Saratoga Springs) 8-2
  Michael Gonyea (Columbia) pin Patrick Leahey (Averill Park) :16
120 Tristan Biviano (Saratoga Springs) dec Dawson LaLuna (Queensbury) 5-2
  Trent Nadeau (Columbia) pin Peter Meshkov (Niskayuna) 1:05
126 John Devine (Columbia) pin Matt Bennett (Queensbury) 3:15
  Sean Malenfant (Averill Park) dec Daquan Williams (Burnt Hills) 4-3
132 Danny Jada (Burnt Hills) maj dec Caiden Mondore (La Salle Institute) 14-4
  Deyker Edwards (Schenectady ) maj dec Willie Thacker (Niskayuna) 19-6
138 Christian Gramuglia (Burnt Hills) pin Jefferson LaMountain (Albany Academy) :26
  Matt Saville (South Glens Falls) pin Thomas Minahan (Niskayuna) 1:05
145 Kiernan Shanahan (Shenendehowa) pin Kevin Ochs (Guilderland) 3:26
  Nick Robbins (Queensbury) dec Zarek Thomas (Albany Academy) 3-2
152 Anthony Laniewski (Niskayuna) dec Jared Bruno (Queensbury) 5-0
  Rowan Braga (Bethlehem) dec Andrew Fountain (Averill Park) 3-2
160 Eoghan Sweeney (Niskayuna) pin William Mather (Ballston Spa) 5:48
  Kyle Jasenski (Albany Academy) tf Jakai Townsend (Burnt Hills) 15-0
170 Anthony Alltomer (La Salle Institute) dec Dom Nassivera (Queensbury) 4-0
  Tyler Barnes (Ballston Spa) pin Taylor Mooney (Guilderland) 1:30
182 Jake Cook (Ballston Spa) pin Ethan Hartlage (Shaker) 2:15
  Mason Wolfe (Saratoga Springs) dec Nico Mattia (Queensbury) 10-5
195 Reggie Melvin (Niskayuna) dec Brant Robinson (Saratoga Springs) 3-0
  Dylan Dubuque (Columbia) dec Justin Jones (South Glens Falls) 5-1
220 Tyson Jones (Albany) dec David Wingate (Columbia) 5-1
  Jacob Stangle (Ballston Spa) pin Jacob Weyrauch (Shenendehowa) 2:17
285 Shane Walpole (Shenendehowa) dec Francisco Alejandro (Amsterdam) 3-0
  Jake Warren (Burnt Hills) pin Matt Smith (Ballston Spa) 2:29

CONSOLATION FINALS

099 Nick Palso (Ballston Spa) maj dec Luke Zink (Niskayuna) 14-3
106 Ben Catrambone (Niskayuna) dec John DeConno (Burnt Hills) 5-0 -
113 Ryan Encarnacion (Saratoga Springs) dec Patrick Leahey (Averill Park) 7-5
120 Dawson LaLuna (Queensbury) maj dec Peter Meshkov (Niskayuna) 10-2
126 Daquan Williams (Burnt Hills) dec Matt Bennett (Queensbury) 5-0
132 Caiden Mondore (La Salle Institute) maj dec Willie Thacker (Niskayuna) 13-5
138 Thomas Minahan (Niskayuna) pin Jefferson LaMountain (Albany Academy) 3:20
145 Kevin Ochs (Guilderland) dec Zarek Thomas (Albany Academy) 5-4
152 Jared Bruno (Queensbury) dec Parker Brooks (Shenendehowa) 10-5
160 Jakai Townsend (Burnt Hills) dec William Mather (Ballston Spa) 5-3
170 Dom Nassivera (Queensbury) dec Taylor Mooney (Guilderland) 11-4
182 Nico Mattia (Queensbury) pin Ethan Hartlage (Shaker) 3:52
195 Justin Jones (South Glens Falls) pin Creedence Cameron (Albany) 4:37
220 David Wingate (Columbia) inj def Jacob Weyrauch (Shenendehowa)
285 Francisco Alejandro (Amsterdam) pin Matt Smith (Ballston Spa) 3:22

FIFTH PLACE FINALS

099 Eli Wilson (Scotia-Glenville) dec Austin Sill (Shaker) 6-4
106 Jacob DeGuire (Mohonasen) dec Jack Schiavo (Niskayuna) 7-4
113 Micheal Alltomer (La Salle Institute) dec Kyle Northrup (Ballston Spa) 5-4
120 Ben Molloy (Queensbury) maj dec Brennen Rivas (Amsterdam) 11-0
126 Kyle Oathout (Shenendehowa) dec Nick Rodecker (Amsterdam) 10-3
132 Wyatt Gorman (Ballston Spa) dec Darius Sheldon (Columbia) 1-0
138 James Marx (Mohonasen) dec Sam Linendoll (Queensbury) 8-3 SV-1
145 Frank Spadafora (Saratoga Springs) dec Jakob Edwards (Columbia) 5-4
152 Andrew Fountain (Averill Park) pin Ryan Diguiseppe (Saratoga Springs) 4:47
160 Connor Haley (Saratoga Springs) dec Pierce Hurd (Columbia) 8-3
170 Louis Donatelli (Shenendehowa) fft Spencer Clements (Shaker)
182 Neil Perreira (Schenectady ) dec Jacob Tarbay (Guilderland) 9-3
195 Haley Zheng (Shaker) dec Brant Robinson (Saratoga Springs) 2-0
220 Nik Koch (Averill Park) dec Michael Rieken (Amsterdam) 5-1
285 Jamie LaFarr (Queensbury) pin Asadbek Koshniyazov (Albany) 3:22

QUARTER-FINALS

099 Brock Delsignore (South Glens Falls) pin Jack Taylor (Burnt Hills) :14
  Ryan Sleezer (Queensbury) pin Eli Wilson (Scotia-Glenville) 4:42
  Luke Zink (Niskayuna) dec Austin Sill (Shaker) 9-6
  Nick Palso (Ballston Spa) dec Isiah Meyre (Saratoga Springs) 7-0
106 Ben Catrambone (Niskayuna) dec John DeConno (Burnt Hills) 5-0
  Jack Schiavo (Niskayuna) dec Jacob DeGuire (Mohonasen) 19-14
  Antoine Grace (Queensbury) pin Caden Padelford (Colonie) 4:33
  Eric Griskowitz (Saratoga Springs) dec Andrew Lee (Averill Park) 7-0
113 Ryan Encarnacion (Saratoga Springs) dec Kyle Northrup (Ballston Spa) 9-2
  Patrick Leahey (Averill Park) dec Vincent Santilli (South Glens Falls) 9-2
  Michael Gonyea (Columbia) pin Micheal Alltomer (La Salle Institute) 0:38
  Logan Barody (South Glens Falls) dec Sammy Lindberg (Burnt Hills) 8-2
120 Tristan Biviano (Saratoga Springs) maj dec Cameron Roberts (Averill Park) 15-3
  Peter Meshkov (Niskayuna) pin Ben Molloy (Queensbury) 5:01
  Trent Nadeau (Columbia) pin Colby Pierson (Shaker) :51
  Dawson LaLuna (Queensbury) dec Brennen Rivas (Amsterdam) 10-3
126 Daquan Williams (Burnt Hills) dec Nick Rodecker (Amsterdam) 5-0
  John Devine (Columbia) pin Kyle Oathout (Shenendehowa) :34
  Sean Malenfant (Averill Park) dec William Gorman (Ballston Spa) 6-3
  Matt Bennett (Queensbury) dec Kyel Jacques (Bethlehem) 8-6
132 Willie Thacker (Niskayuna) dec Wyatt Gorman (Ballston Spa) 7-5
  Caiden Mondore (La Salle Institute) dec Darius Sheldon (Columbia) 11-10
  Deyker Edwards (Schenectady ) tf Jared Park (Mohonasen) 18-3
  Danny Jada (Burnt Hills) pin Cole Edwards (La Salle Institute) 1:16
138 Jefferson LaMountain (Albany Academy) tf Sam Linendoll (Queensbury) 18-3
  Matt Saville (South Glens Falls) pin Keshon Deubel (Ballston Spa) 1:09
  Thomas Minahan (Niskayuna) pin James Marx (Mohonasen) 4:58
  Christian Gramuglia (Burnt Hills) pin Daniel Myers (Guilderland) :54
145 Kevin Ochs (Guilderland) maj dec Andrew Reynolds (Ballston Spa) 11-3
  Nick Robbins (Queensbury) pin Sam Bergen (La Salle Institute) 3:01
  Kiernan Shanahan (Shenendehowa) pin Jakob Edwards (Columbia) 2:16
  Zarek Thomas (Albany Academy) tf Frank Spadafora (Saratoga Springs) 15-0
152 Jared Bruno (Queensbury) dec Parker Brooks (Shenendehowa) 9-8
  Anthony Laniewski (Niskayuna) maj dec Liam Mooney (Colonie) 15-6
  Rowan Braga (Bethlehem) pin Ryan Diguiseppe (Saratoga Springs) 3:17
  Andrew Fountain (Averill Park) dec Austin Lewis (La Salle Institute) 5-2
160 Eoghan Sweeney (Niskayuna) tf Alex McCullen (Averill Park) 15-0 2:34
  Jakai Townsend (Burnt Hills) pin Connor Haley (Saratoga Springs) :36
  William Mather (Ballston Spa) dec Pierce Hurd (Columbia) 3-2
  Kyle Jasenski (Albany Academy) tf Tyler Grupe (Guilderland) 15-0
170 Taylor Mooney (Guilderland) maj dec Spencer Clements (Shaker) 10-1
  Anthony Alltomer (La Salle Institute) dec Louis Donatelli (Shenendehowa) 5-0
  Dom Nassivera (Queensbury) dec Jacob White (Averill Park)
  Tyler Barnes (Ballston Spa) pin Matt Miller (Mohonasen) 1:02
182 Nico Mattia (Queensbury) tf Randy Faria (Amsterdam) 15-0 2:12
  Ethan Hartlage (Shaker) dec Neil Perreira (Schenectady ) 3-1
  Mason Wolfe (Saratoga Springs) pin Jacob Tarbay (Guilderland) :32
  Jake Cook (Ballston Spa) pin Eric Haskins (Averill Park) 0:19
195 Dylan Dubuque (Columbia) pin Vincent Daviero (Burnt Hills) :46
  Reggie Melvin (Niskayuna) maj dec Dylan Wolfe (La Salle Institute) 12-3
  Brant Robinson (Saratoga Springs) pin Haley Zheng (Shaker) 4:25
  Justin Jones (South Glens Falls) dec Creedence Cameron (Albany) 5-2
220 Tyson Jones (Albany) dec Tristan Waldorf (Colonie) 2-1
  Jacob Weyrauch (Shenendehowa) pin Travis Stiles (Queensbury) 1:58
  David Wingate (Columbia) dec Nik Koch (Averill Park) 2-1
  Jacob Stangle (Ballston Spa) dec Michael Rieken (Amsterdam) 8-3
285 Francisco Alejandro (Amsterdam) dec Asadbek Koshniyazov (Albany) 6-3
  Jake Warren (Burnt Hills) pin Chris Hillier (Scotia-Glenville) :30
  Matt Smith (Ballston Spa) dec Jamie LaFarr (Queensbury) 4-2
  Shane Walpole (Shenendehowa) pin Ni-Zalike Morris (Albany) :41