2013-14 SECTION III DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 15, 2014 @ SRC Arena

TEAM SCORES

1
South Jefferson
132.5
2
Mexico
123.5
3
General Brown
109.0
4
Adirondack
103.0
5
Central Valley Academy
102.0
6
Camden
74.0
 
Phoenix
74.0
8
Vernon-Verona-Sherrill
72.0
9
Sherburne-Earlville
69.5
10
Dolgeville
64.0
11
Holland Patent
53.0
 
Sandy Creek
53.0
13
Morrisville-Eaton
47.5
14
Port Byron
36.0
15
Canastota
35.0
16
Cortland
33.0
17
Cazenovia
32.0
18
Herkimer
31.0
19
Marcellus
27.0
 
Homer
27.0
21
Oneida
26.0
22
Copenhagen
20.0
 
Mount Markham
20.0
24
Immaculate Heart Central
19.0
25
Cato-Meridian
18.5
26
Hannibal
16.0
 
Onondaga
16.0
28
Otselic Valley
15.0
29
Lowville
13.0
30
South Lewis
10.0
 
Chittenango
10.0
32
Skaneateles
6.0
 
Poland
6.0
34
Little Falls
2.0
35
Beaver River
0.0
 
Cooperstown
0.0
 
Fabius-Pompey
0.0
 
APW/Pulaski
0.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Trey LaFlamme (South Jefferson) dec CJ Walz (Central Valley Academy) 13-6
106 Theo Powers (Mexico) maj dec Tanner Cook (Central Valley Academy) 12-4
113 Derek Spann (Adirondack) dec Ryan O'Rourke (Adirondack) 4-0
120 Zack Burke (Morrisville-Eaton) dec Hunter Owen (Sherburne-Earlville) 10-8 sv
126 Ryan Snow (General Brown) maj dec Hunter Richard (Holland Patent) 10-2
132 Austin Whitney (Mexico) dec Cormac Green (Port Byron) 3-2
138 Laken Cook (Central Valley Academy) dec Garrett Mitchell (Camden) 6-0
145 Alex Herringshaw (Holland Patent) maj dec Matt Norris (Homer) 13-0
152 Tyler Silverthorn (General Brown) dec Simon Breckenridge (Vernon-Verona-Sherrill) 5-1
160 Trevor Allard (Mexico) dec Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central) 3-2
170 Jacob Woolson (Mexico) dec Triston Engle (Dolgeville) 6-5
182 Daniel Smith (South Jefferson) dec William Hilliard (Phoenix) 4-3
195 Lane Frost (Vernon-Verona-Sherrill) dec Logan LaFlamme (South Jefferson) 3-1
220 Jake Benedict (Sandy Creek) maj dec Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) 10-1
285 Tyler Havener (Oneida) dec Brad Lucas (Cazenovia) 2-1 ot

SEMI-FINALS

099 Trey LaFlamme (South Jefferson) maj dec Michael Bay (Cortland) 9-0
  CJ Walz (Central Valley Academy) maj dec Austin O'Reilly (Mexico) 13-4
106 Tanner Cook (Central Valley Academy) tf TJ Philpotts (Herkimer) 5:35
  Theo Powers (Mexico) maj dec Jared Carroll (South Jefferson) 10-2
113 Derek Spann (Adirondack) pin Ben Hood (Marcellus) :53
  Ryan O'Rourke (Adirondack) maj dec Ross McFarland (Phoenix) 11-2
120 Zack Burke (Morrisville-Eaton) maj dec Seth Gilbert (Phoenix) 15-3
  Hunter Owen (Sherburne-Earlville) dec Noah Handy (Dolgeville) 5-2
126 Ryan Snow (General Brown) dec Caleb Beach (South Jefferson) 4-1
  Hunter Richard (Holland Patent) dec Brad Dietz (Phoenix) 6-3
132 Cormac Green (Port Byron) dec Tanner Christian (Mount Markham) 11-4
  Austin Whitney (Mexico) dec Tyler Field (Onondaga-Tully) 8-1
138 Laken Cook (Central Valley Academy) pin Holden Pelton (South Jefferson) 1:10
  Garrett Mitchell (Camden) dec Nate Walker (Canastota) 6-3
145 Matt Norris (Homer) dec John Mazza (Central Valley Academy) 4-2
  Alex Herringshaw (Holland Patent) tf Isaiah Dunagan (Otselic Valley) 5:27
152 Tyler Silverthorn (General Brown) maj dec Kyle O'Connor (General Brown) 11-2
  Simon Breckenridge (Vernon-Verona-Sherrill) dec Joe Hennessey (Adirondack) 4-2
160 Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central) dec Mike Southwick (Cortland) 10-4
  Trevor Allard (Mexico) dec Jack Buell (Sherburne-Earlville) 3-2
170 Triston Engle (Dolgeville) pin Derek Hilton (Hannibal) :53
  Jacob Woolson (Mexico) dec Brett Lewis (Morrisville-Eaton) 6-2
182 William Hilliard (Phoenix) pin Chris Pinckney (Port Byron) 3:51
  Daniel Smith (South Jefferson) pin Kasey Foster (Dolgeville) 1:47
195 Logan LaFlamme (South Jefferson) dec Dan Appley (Herkimer) 4-1
  Lane Frost (Vernon-Verona-Sherrill) dec Riccardo Dawkins (General Brown) 3-1
220 Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) dec Landry Cook (Central Valley Academy) 2-1
  Jake Benedict (Sandy Creek) pin Colton Erb (General Brown) :29
285 Tyler Havener (Oneida) pin Jacob Morris (Canastota) 4:34
  Brad Lucas (Cazenovia) dec Ian Radell (Camden) 3-1

CONSOLATION FINALS

099 Austin O'Reilly (Mexico) dec Michael Bay (Cortland) 4-1
106 Jared Carroll (South Jefferson) pin TJ Philpotts (Herkimer) :58
113 Ross McFarland (Phoenix) pin Ben Hood (Marcellus) 4:57
120 Noah Handy (Dolgeville) dec Kevin Dunshee (Sherburne-Earlville) 16-10
126 Caleb Beach (South Jefferson) dec Brad Dietz (Phoenix) 1-0 ot
132 Tyler Field (Onondaga-Tully) dec Tanner Christian (Mount Markham) 4-1
138 Nate Walker (Canastota) dec Holden Pelton (South Jefferson) 4-2 ot
145 Jason Colon (Vernon-Verona-Sherrill) dec Zach Pfluger (Sandy Creek) 6-4 ot
152 Joe Hennessey (Adirondack) dec Kyle O'Connor (General Brown) 3-1
160 Jack Buell (Sherburne-Earlville) pin Chris Wein (Cato-Meridian) 2:45
170 Brett Lewis (Morrisville-Eaton) pin Derek Hilton (Hannibal) 1:36
182 Chris Pinckney (Port Byron) dec Kasey Foster (Dolgeville) 3-2
195 Dan Appley (Herkimer) dec Riccardo Dawkins (General Brown) 3-1
220 Colton Erb (General Brown) dec Landry Cook (Central Valley Academy) 3-2
285 Jacob Morris (Canastota) dec Kierstan Armstrong (Adirondack) 4-0

FIFTH PLACE FINALS

099 Dempsey Carroll (Copenhagen) dec Riley Gerber (Camden) 3-2
106 Mason Warner (Morrisville-Eaton) dec Ryan Dolbear (Phoenix) 1-0
113 Sam Rice (Marcellus) dec Austin Vanderhoof (Vernon-Verona-Sherrill) 5-0
120 Seth Gilbert (Phoenix) dec Zach Ruggles (Marcellus) 6-4
126 Bryce Cipollone (Vernon-Verona-Sherrill) dec Albert Amacher (Poland) 4-2
132 Drew Towers (Cortland) dec Scott Bluto (General Brown) 4-3
138 Jared Williams (Sandy Creek) pin Travis Clarke (Copenhagen) 4:50
145 Isaiah Dunagan (Otselic Valley) inj def John Mazza (Central Valley Academy)
152 Eric Petrie (Homer) dec Griffin Charlebois (South Jefferson) 6-2
160 Chad Finch (Camden) dec Mike Southwick (Cortland) 8-2
170 Brett Finch (Camden) dec John Nannery (Cazenovia) 3-1
182 Nicholas Kraeger (South Lewis) dec Connor Gray (Skaneateles) 6-5
195 AJ Thomas (Lowville) dec Tyler DeLaura (Adirondack) 2-0
220 Thad Casler (Camden) maj dec Connor Hamilton (Adirondack) 12-0
285 Brandon Yager (Central Valley Academy) dec Ian Radell (Camden) 5-2

QUARTER-FINALS

099 Trey LaFlamme (South Jefferson) pin Cody Fields (General Brown) 3:08
  Michael Bay (Cortland) dec Riley Gerber (Camden) 5-3
  CJ Walz (Central Valley Academy) tf Isaiah Roes (Lowville) 5:09
  Austin O'Reilly (Mexico) pin Dempsey Carroll (Copenhagen) 5:01
106 Theo Powers (Mexico) tf Jonathan Handy (Dolgeville) 4:47
  Jared Carroll (South Jefferson) dec Ryan Dolbear (Phoenix) 7-2
  TJ Philpotts (Herkimer) dec Mason Warner (Morrisville-Eaton) 4-1
  Tanner Cook (Central Valley Academy) pin Neiko Scarano (Little Falls) 1:17
113 Derek Spann (Adirondack) pin Aspen Effner (Mount Markham) :47
  Ben Hood (Marcellus) dec Austin Vanderhoof (Vernon-Verona-Sherrill) 4-0
  Ross McFarland (Phoenix) pin Dennis Hilts (Camden) 2:50
  Ryan O'Rourke (Adirondack) pin Sam Rice (Marcellus) 3:05
120 Seth Gilbert (Phoenix) dec Zach Ruggles (Marcellus) 6-2
  Zack Burke (Morrisville-Eaton) dec Brandon Gaylord (Adirondack) 7-2
  Hunter Owen (Sherburne-Earlville) dec Kevin Dunshee (Sherburne-Earlville) 13-6
  Noah Handy (Dolgeville) pin Garrett Fields (General Brown) 2:55
126 Ryan Snow (General Brown) pin Ryan Zawtocki (Herkimer) 1:56
  Caleb Beach (South Jefferson) dec Bryce Cipollone (Vernon-Verona-Sherrill) 3-0
  Brad Dietz (Phoenix) tf Albert Amacher (Poland) 4:30
  Hunter Richard (Holland Patent) pin Connor Fredericks (Chittenango) :56
132 Austin Whitney (Mexico) pin Drew Towers (Cortland) 2:25
  Tyler Field (Onondaga-Tully) dec Brenden Jacobs (Copenhagen) 8-4
  Tanner Christian (Mount Markham) pin Matt Bixby (Chittenango) 4:51
  Cormac Green (Port Byron) maj dec Scott Bluto (General Brown) 13-3
138 Laken Cook (Central Valley Academy) pin Tristan Phillips (Immaculate Heart Central) 2:33
  Holden Pelton (South Jefferson) dec Jared Williams (Sandy Creek) 2-0
  Garrett Mitchell (Camden) inj def Maverick Janes (Skaneateles)
  Nate Walker (Canastota) pin Travis Clarke (Copenhagen) 2:43
145 Matt Norris (Homer) dec Tyler Wyman (Hannibal) 6-5
  John Mazza (Central Valley Academy) pin Zach Pfluger (Sandy Creek) 1:44
  Isaiah Dunagan (Otselic Valley) pin Jason Colon (Vernon-Verona-Sherrill) 1:14
  Alex Herringshaw (Holland Patent) tf Ian Nagle (Dolgeville) 3:27
152 Tyler Silverthorn (General Brown) maj dec Jay Kissilstein (Mexico) 13-1
  Kyle O'Connor (General Brown) maj dec Griffin Charlebois (South Jefferson) 11-0
  Joe Hennessey (Adirondack) pin Zach Brown (Sandy Creek) 2:55
  Simon Breckenridge (Vernon-Verona-Sherrill) maj dec Eric Petrie (Homer) 17-8
160 Trevor Allard (Mexico) dec Chris Wein (Cato-Meridian) 11-6
  Jack Buell (Sherburne-Earlville) dec Richard Lyon (Dolgeville) 3-2 ot
  Mike Southwick (Cortland) pin Greg Hadcock (Hannibal) 5:01
  Nicholas Koelmel (Immaculate Heart Central) maj dec Chad Finch (Camden) 11-1
170 Jacob Woolson (Mexico) pin Mike Nourse (Cazenovia) 3:25
  Brett Lewis (Morrisville-Eaton) maj dec John Nannery (Cazenovia) 12-1
  Derek Hilton (Hannibal) dec Brett Finch (Camden) 5-0
  Triston Engle (Dolgeville) pin Marc Grogan (Holland Patent) :48
182 Chris Pinckney (Port Byron) maj dec Connor Gray (Skaneateles) 8-0
  William Hilliard (Phoenix) pin Josh Knamm (Holland Patent) 1:27
  Kasey Foster (Dolgeville) dec Nick Sharp (Cato-Meridian) 3-1
  Daniel Smith (South Jefferson) pin Nicholas Kraeger (South Lewis) 1:35
195 Logan LaFlamme (South Jefferson) dec Jacob Eisel (Copenhagen) 7-3
  Dan Appley (Herkimer) maj dec AJ Thomas (Lowville) 15-4
  Riccardo Dawkins (General Brown) dec Tyler DeLaura (Adirondack) 4-1
  Lane Frost (Vernon-Verona-Sherrill) pin Justin Cox (Chittenango) 3:29
220 Jake Benedict (Sandy Creek) pin Owen Albanese (Canastota) :50
  Colton Erb (General Brown) dec Connor Hamilton (Adirondack) 5-3
  Landry Cook (Central Valley Academy) dec Thad Casler (Camden) 7-6
  Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) pin Casey Placito (Chittenango) 2:55
285 Tyler Havener (Oneida) dec Kierstan Armstrong (Adirondack) 10-6
  Jacob Morris (Canastota) dec Zachary Akey (Sandy Creek) 1-0
  Ian Radell (Camden) dec Brandon Yager (Central Valley Academy) 3-1 ot
  Brad Lucas (Cazenovia) dec Nathan Osborne (South Lewis) 13-6