2016-17 MAT MANIA
December 10, 2016 @ Glens Falls

TEAM SCORES

1
Saratoga Springs
184.0
2
Niskayuna
157.5
3
Ravena-Coeymans-Selkirk
144.0
4
Northern Adirondack
128.0
5
Kingston
115.0
6
Mechanicville-Stillwater
112.0
7
Galway
99.0
8
Catskill
95.0
9
Watervliet
91.5
10
Oneonta
77.0
11
Schuylerville
68.5
12
Albany
63.0
13
Corinth
58.0
14
Dolgeville
55.0
15
Glens Falls
51.0
16
Canajoharie-Fort Plain
50.0
17
Fonda-Fultonville/ Johnstown
43.0
18
Johnstown
36.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Joseph Scheeren (Galway) dec Alec Richards (Corinth) 4-3
106 Eric Griskowitz (Saratoga Springs) pin Ryan Allman (Ravena-Coeymans-Selkirk) 3:47
113 Scott Nappi (Corinth) dec Brandon Mogul (Ravena-Coeymans-Selkirk) 3-0
120 Frank Darwak (Mechanicville-Stillwater) pin Connor Lyons (Watervliet) 2:23
126 Orion Anderson (Schuylerville) tf Daniel Motta (Mechanicville-Stillwater) 16-1
132 Roland LaPoint (Northern Adirondack) pin Chris Bouton (Kingston) 3:41
138 Thomas Minahan (Niskayuna) pin Juan Estrada (Ravena-Coeymans-Selkirk) 4:26
145 Dillan Palaszewski (Galway) pin Tony Giovagnoli (Oneonta) 4:00
152 Collin O'Brien (Watervliet) tf Richard Forbes (Catskill) 16-0
160 Anthony Laniewski (Niskayuna) pin Chad King (Northern Adirondack) 1:38
170 Austin Trombley (Northern Adirondack) dec Nijee Noble (Kingston) 3-0
182 Mason Wolfe (Saratoga Springs) dec Naphtali Steward (Ravena-Coeymans-Selkirk) 8-5
195 Reggie Melvin (Niskayuna) dec Brant Robinson (Saratoga Springs) 9-2
220 Najon Subik (Johnstown) dec Chris George (Glens Falls) 9-6
285 Lucas Sanders (Glens Falls) dec Dan Hayner (Mechanicville-Stillwater) 7-6

SEMI-FINALS

099 Alec Richards (Corinth) maj dec Dolan Gilmore (Northern Adirondack) 8-0
  Joseph Scheeren (Galway) dec Austin Delisle (Ravena-Coeymans-Selkirk) 6-3
106 Dylan Allman (Ravena-Coeymans-Selkirk) pin Brandon Grupe (Galway) 2:28
  Eric Griskowitz (Saratoga Springs) dec Ben Catrambone (Niskayuna) 4-0
113 Brandon Mogul (Ravena-Coeymans-Selkirk) pin Issac Davis (Catskill) 3:23
  Scott Nappi (Corinth) dec Ryan Encarnacion (Saratoga Springs) 3-0
120 Connor Lyons (Watervliet) dec Tristan Biviano (Saratoga Springs) 10-4
  Frank Darwak (Mechanicville-Stillwater) pin Collin Bayer (Galway) 1:49
126 Orion Anderson (Schuylerville) pin Javier Casteneda (Kingston) :43
  Daniel Motta (Mechanicville-Stillwater) pin Patrick Moore (Watervliet) 1:00
132 Roland LaPoint (Northern Adirondack) pin Clane Newcomer (Fonda-Fultonville) 2:36
  Chris Bouton (Kingston) dec Willie Thacker (Niskayuna) 10-7
138 Juan Estrada (Ravena-Coeymans-Selkirk) pin Nick Dower (Oneonta) 1:50
  Thomas Minahan (Niskayuna) pin Xavier Jones (Schuylerville) 4:28
145 Tony Giovagnoli (Oneonta) dec Jace Filion (Northern Adirondack) 3-0
  Dillan Palaszewski (Galway) pin Nyen Williams (Catskill) :31
152 Collin O'Brien (Watervliet) dec Dylan Breed (Oneonta) 6-0
160 Anthony Laniewski (Niskayuna) pin Owen Lyons (Watervliet) 3:09
170 Tyler Trombley (Northern Adirondack) tf Hunter Congdon (Canajoharie-Fort Plain) 15-0 (3:14)
  Nijee Noble (Kingston) dec Eoghan Sweeney (Niskayuna) 2-1
182 Mason Wolfe (Saratoga Springs) pin Nicholas Joslin (Albany) 1:02
  Naphtali Steward (Ravena-Coeymans-Selkirk) maj dec Murray Vliet (Catskill) 11-0
195 Brant Robinson (Saratoga Springs) dec Richard Serafin (Oneonta) 2-1
  Reggie Melvin (Niskayuna) dec Creedence Cameron (Albany) 1:45
220 Chris George (Glens Falls) pin Michael Gaudette (Mechanicville-Stillwater) 1:56
  Najon Subik (Johnstown) dec Hayden Barley (Kingston) 6-2
285 Lucas Sanders (Glens Falls) dec Tyson Jones (Albany) 6-4
  Dan Hayner (Mechanicville-Stillwater) dec Nate Rose (Fonda-Fultonville) 1-0

CONSOLATION FINALS

099 Austin Delisle (Ravena-Coeymans-Selkirk) maj dec Jared Bentz (Canajoharie-Fort Plain) 13-2
106 Ben Catrambone (Niskayuna) dec Brandon Grupe (Galway) 12-10
113 Ryan Encarnacion (Saratoga Springs) pin Issac Davis (Catskill) 3:08
120 Tristan Biviano (Saratoga Springs) dec Collin Bayer (Galway) 6-5
126 Patrick Moore (Watervliet) dec Javier Casteneda (Kingston) 3-0
132 Willie Thacker (Niskayuna) fft Luke Davison (Ravena-Coeymans-Selkirk) 5 bout rule
138 Xavier Jones (Schuylerville) pin Nick Dower (Oneonta) 3:28
152 Ryan Diguiseppe (Saratoga Springs) dec Dylan Breed (Oneonta) 4-2
160 Connor Haley (Saratoga Springs) dec Owen Lyons (Watervliet) 7-5
170 Eoghan Sweeney (Niskayuna) pin Hunter Congdon (Canajoharie-Fort Plain) 3:45
182 Nicholas Joslin (Albany) dec Murray Vliet (Catskill) 7-2
195 Tyler Marzarago (Kingston) dec Justin Kopet (Dolgeville) 2-1
220 Michael Gaudette (Mechanicville-Stillwater) pin Hayden Barley (Kingston) 1:16
285 Nate Rose (Fonda-Fultonville) pin Tyson Jones (Albany) :27

QUARTER-FINALS

099 Alec Richards (Corinth) pin Jacob Chenier (Kingston) 1:07
  Dolan Gilmore (Northern Adirondack) dec Tyrese Kamburellis (Glens Falls)
  Austin Delisle (Ravena-Coeymans-Selkirk) dec Peyton White (Watervliet) 4-0
  Joseph Scheeren (Galway) dec Justin Kearns (Fonda-Fultonville) 1-0
106 Eric Griskowitz (Saratoga Springs) pin Zohaib Asif (Catskill) :49
  Ben Catrambone (Niskayuna) pin Sam Pisculli (Mechanicville-Stillwater) :55
  Brandon Grupe (Galway) pin Ryan Robles (Kingston) :56
  Dylan Allman (Ravena-Coeymans-Selkirk) pin Bradley Lamphere (Dolgeville) 3:04
113 Brandon Mogul (Ravena-Coeymans-Selkirk) pin Isaac Pratt (Northern Adirondack) 1:05
  Issac Davis (Catskill) pin Noah Warneke (Kingston) 5:03
  Scott Nappi (Corinth) pin Brendan Horth (Oneonta) 1:20
  Ryan Encarnacion (Saratoga Springs) tf Treay Jaquay (Dolgeville) 22-4
120 Tristan Biviano (Saratoga Springs) dec Marquise Johnson (Johnstown) 4-2
  Connor Lyons (Watervliet) pin Jimmy Verrelli (Oneonta) 3:09
  Collin Bayer (Galway) dec Tristan Anderson (Schuylerville) 11-9
  Frank Darwak (Mechanicville-Stillwater) pin Toby Weber (Dolgeville) 1:08
126 Orion Anderson (Schuylerville) pin Conor Eversole (Corinth) 1:15
  Javier Casteneda (Kingston) pin Jesse Davies (Catskill) 1:45
  Patrick Moore (Watervliet) dec James Murphy (Niskayuna) 6-1
  Daniel Motta (Mechanicville-Stillwater) pin Eric Mattick (Ravena-Coeymans-Selkirk) 1:09
132 Willie Thacker (Niskayuna) pin Luke Davison (Ravena-Coeymans-Selkirk) 4:25
  Chris Bouton (Kingston) maj dec Mike Vizzie (Catskill) 10-0
  Clane Newcomer (Fonda-Fultonville) pin Cameron Manchester (Dolgeville) 4:13
  Roland LaPoint (Northern Adirondack) pin Chris Estep (Canajoharie-Fort Plain) 1:36
138 Nick Dower (Oneonta) pin Austin Foley (Albany) :52
  Juan Estrada (Ravena-Coeymans-Selkirk) pin Orion Burke (Canajoharie-Fort Plain) 3:26
  Thomas Minahan (Niskayuna) dec Billy Callahan (Mechanicville-Stillwater) 6-3
  Xavier Jones (Schuylerville) maj dec Sam Tromblee (Corinth) 12-1
145 Jace Filion (Northern Adirondack) maj dec David Pierce (Dolgeville) 9-0
  Tony Giovagnoli (Oneonta) maj dec Michael Minahan (Niskayuna) 10-0
  Isiah Welch (Catskill) pin Frank Spadafora (Saratoga Springs) 2:41
  Dillan Palaszewski (Galway) pin Samim Ahmad (Albany) :08
152 Collin O'Brien (Watervliet) pin Joe Croteau (Ravena-Coeymans-Selkirk) :49
  Dylan Breed (Oneonta) dec Justus Richardson (Dolgeville) 6-4
  Richard Forbes (Catskill) dec Kyle Gray (Fonda-Fultonville) 13-7
  Ryan Diguiseppe (Saratoga Springs) pin Zavier Bennet (Kingston) :42
160 Chad King (Northern Adirondack) maj dec Mustafa Al (Albany) 12-1
  Connor Haley (Saratoga Springs) pin Hunter Aiken (Glens Falls) 3:07
  Owen Lyons (Watervliet) maj dec Scott Salls (Schuylerville) 9-1
  Anthony Laniewski (Niskayuna) pin Anthony Chromczak (Dolgeville) 4:49
170 Austin Trombley (Northern Adirondack) maj dec Brady Schumacher (Saratoga Springs) 10-1
  Hunter Congdon (Canajoharie-Fort Plain) dec Nate Warrington (Corinth) 6-1
  Nijee Noble (Kingston) maj dec Sterling Spoon (Watervliet) 13-5
  Eoghan Sweeney (Niskayuna) pin Joshua Rumsey (Galway) :57
182 Mason Wolfe (Saratoga Springs) pin Sam D'Alessandro (Galway) :42
  Nicholas Joslin (Albany) pin Robert Scoonmaker (Northern Adirondack) 2:34
  Murray Vliet (Catskill) pin Tangen Rush (Canajoharie-Fort Plain) 3:27
  Naphtali Steward (Ravena-Coeymans-Selkirk) pin Dakota Trombley (Glens Falls) :46
195 Brant Robinson (Saratoga Springs) pin George Hillenbrand (Catskill) 1:07
  Richard Serafin (Oneonta) dec Justin Kopet (Dolgeville) 7-3
  Reggie Melvin (Niskayuna) dec Trent Logan (Canajoharie-Fort Plain) 9-4
  Creedence Cameron (Albany) pin Tyler Marzarago (Kingston) 1:45
220 Hayden Barley (Kingston) dec Ni-Zalike Morris (Albany) 4-1
  Najon Subik (Johnstown) pin Nick Vroman (Ravena-Coeymans-Selkirk)
  Chris George (Glens Falls) pin Kody Rock (Northern Adirondack) :23
  Michael Gaudette (Mechanicville-Stillwater) pin Chris Hernigle (Fonda-Fultonville) :17
285 Lucas Sanders (Glens Falls) dec Mike Krasko (Dolgeville) :44
  Tyson Jones (Albany) pin Thomas Donovan (Schuylerville) 1:34
  Nate Rose (Fonda-Fultonville) pin Najib Barak (Kingston) 1:15
  Dan Hayner (Mechanicville-Stillwater) pin Christian Salvio (Ravena-Coeymans-Selkirk) 1:48