2014-15 NORTH COUNTRY INVITATIONAL
December 19, 2014 @ Indian River

TEAM SCORES

1
Mexico
271.5
2
General Brown
208.5
3
South Jefferson
181
4
Saranac
160
5
Indian River
154.5
6
South Lewis
127
7
Ogdensburg
103
8
Gouverneur
101.5
9
Cicero-North Syracuse
96.5
10
Lowville
92.5
11
Canton
91.5
12
Massena
86.5
13
Watertown
62
14
0080
53.5
15
Sandy Creek
43
16
Onondaga
41
17
Immaculate Heart Central
24
18
Beaver River
10
 
Most Outstanding Wrestler
99-145 Tyler Field Onondaga
152-285 Logan Nichols South Jeff

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Cody Fields (General Brown) dec Logan Patterson (Indian River) 7-6
106 Jacob Nolan (Saranac) pin Isaiah Roes (Lowville) 3:18
113 Theo Powers (Mexico) dec John Devins (Saranac) 8-1
120 Hunter Howland (Mexico) dec Tucker Amato (Indian River) 1-0
126 Tanner Lapiene (Ogdensburg) dec Stefan Colbert (Indian River) 7-2
132 Brody Sheppard (Ogdensburg) dec Conner Steria (Lowville) 5-3
138 Tyler Field (Onondaga-Tully) dec Nicholas Toutant (Indian River) 6-0
145 Austin Whitney (Mexico) maj dec Joey Bush (Gouverneur) 11-1
152 Daesean Williams (Watertown) dec Caleb Beach (South Jefferson) 4-2
160 Jay Kissilstein (Mexico) dec Kyle O'Connor (General Brown) 2-1
170 Trevor Allard (Mexico) dec Sonny McPherson (Indian River) 5-2
182 Logan Nichols (South Jefferson) pin Jacob Woolson (Mexico) 3:41
195 Jacob Eisel (South Lewis) pin Jesse Rose (South Jefferson) 5:14
220 Riccardo Dawkins (General Brown) dec Paul Herrea (Saranac) 10-9
285 Nolan Terrance (Massena) pin Jacob Beckwith (General Brown) 2:49

SEMI-FINALS

099 Cody Fields (General Brown) pin Dario Ciciarelli (Cicero-North Syracuse) 3:25
  Logan Patterson (Indian River) fft Kyle Greene (South Lewis) FFT
106 Jacob Nolan (Saranac) pin Matthew Bush (South Lewis) 2:33
  Isaiah Roes (Lowville) dec Austin O'Reilly (Mexico) 4-1
113 Theo Powers (Mexico) pin Cameron Searles (Malone Franklin Academy) 1:56
  John Devins (Saranac) dec Ryan Brown (Canton) 5-4
120 Hunter Howland (Mexico) dec Joseph Barber (Cicero-North Syracuse) 3-2
  Tucker Amato (Indian River) dec Connor Schissler (General Brown) 4-0
126 Tanner Lapiene (Ogdensburg) maj dec Brendan Yip (Saranac) 11-0
  Stefan Colbert (Indian River) dec Daniel Mullin (Gouverneur) 5-0
132 Brody Sheppard (Ogdensburg) dec Mitchell Shambo (Mexico) 3-1
  Conner Steria (Lowville) dec Derick Stowell (Gouverneur) 6-0
138 Nicholas Toutant (Indian River) maj dec Scott Bluto (General Brown) 10-0
  Tyler Field (Onondaga-Tully) pin Rafael Rivera (Saranac) 3:00
145 Joey Bush (Gouverneur) dec Holden Pelton (South Jefferson) 3-2
  Austin Whitney (Mexico) pin Zach Hunt (Watertown) 1:59
152 Caleb Beach (South Jefferson) pin Derick Gracey (Mexico) 1:50
  Daesean Williams (Watertown) maj dec Sean Ahern (Saranac) 15-2
160 Jay Kissilstein (Mexico) dec William Marcil (Saranac) 1-0
  Kyle O'Connor (General Brown) dec Bailey Phelps (Ogdensburg) 4-2
170 Trevor Allard (Mexico) pin Marty Countryman (Gouverneur) 1:07
  Sonny McPherson (Indian River) dec Trevor Snow (General Brown) 6-1
182 Logan Nichols (South Jefferson) maj dec Colby Staley (Saranac) 14-5
  Jacob Woolson (Mexico) tf Gavin Kovalik (General Brown) 15-0
195 Jesse Rose (South Jefferson) dec Jacob Joanette (General Brown) 6-5
  Jacob Eisel (South Lewis) pin Tyler Wood (Sandy Creek) :52
220 Paul Herrea (Saranac) tf Zachary Rottier (Canton) 6:00
  Riccardo Dawkins (General Brown) pin Thomas Randall (South Lewis) 3:05
285 Nolan Terrance (Massena) pin Devin Perry (South Jefferson) 1:10
  Jacob Beckwith (General Brown) pin Nathan Osborne (South Lewis) 3:39

CONSOLATION FINALS

099 Matthew Garland (South Jefferson) dec Dario Ciciarelli (Cicero-North Syracuse) 5-0
106 Austin O'Reilly (Mexico) pin Travis Harrington (Cicero-North Syracuse) :56
113 Ryan Brown (Canton) dec Cameron Searles (Malone Franklin Academy) 12-9
120 Connor Schissler (General Brown) dec Joseph Barber (Cicero-North Syracuse) 3-2
126 Daniel Mullin (Gouverneur) dec Brendan Yip (Saranac) 4-2
132 Mitchell Shambo (Mexico) dec Derick Stowell (Gouverneur) 9-3
138 Michael Brown (Massena) dec Tylor Allard (Mexico) 9-4
145 Raymond Spencer (Lowville) fft Zach Hunt (Watertown)
152 Derick Gracey (Mexico) dec Sean Ahern (Saranac) 6-3
160 William Marcil (Saranac) dec Jacob Olmstead (South Lewis) 9-2
170 Trevor Snow (General Brown) pin Marty Countryman (Gouverneur) 4:07
182 Colby Staley (Saranac) pin Gavin Kovalik (General Brown) 4:23
195 Jacob Joanette (General Brown) pin Tyler Wood (Sandy Creek) 1:44
220 Zachary Rottier (Canton) pin Thomas Randall (South Lewis) 2:54
285 Devin Perry (South Jefferson) dec Nathan Osborne (South Lewis) 4-2

FIFTH PLACE FINALS

099 Dean Shambo (Mexico) fft Kyle Greene (South Lewis) FFT
106 Donald Baker (Ogdensburg) dec Matthew Bush (South Lewis) 6-1
113 Brent Millard (Lowville) dec Luke Maye (Saranac) 2-0
120 Skyler Cameron (Massena) pin Cordell David (Ogdensburg) :30
126 Wyatt Dees (General Brown) maj dec Brent Sawyer (Mexico) 10-1
132 Caleb Mayer (Lowville) dec gavin Perrine (Massena) 7-0
138 Scott Bluto (General Brown) dec Rafael Rivera (Saranac) 6-2
145 Dakota Connell (Malone Franklin Academy) fft Holden Pelton (South Jefferson)
152 Ryan Wills (Sandy Creek) dec Dylan Spann (South Lewis) 7-3
160 Bailey Phelps (Ogdensburg) dec Ethan Geurtsen (South Jefferson) 4-2
170 Alan Smithers (Ogdensburg) pin Austin Kellogg (South Jefferson) 2:01
182 Christopher Davis (Indian River) dec Kyle Spinner (Canton) 6-5
195 Dan Eisel (South Lewis) pin Alan Clement (Canton) 2:59
220 Christian Anoceto (Cicero-North Syracuse) pin Ryan Haynes (South Jefferson) 1:49
285 Christopher St.Denny (Cicero-North Syracuse) pin Dylan Ashwood (Indian River) 4:43

QUARTER-FINALS

099 Cody Fields (General Brown) dec Matthew Garland (South Jefferson) 9-2
  David Ciciarelli (Cicero-North Syracuse) pin Jordan Daniels (Saranac) 3:40
  Logan Patterson (Indian River) pin Dean Shambo (Mexico) 3:50
  Kyle Greene (South Lewis) maj dec Logan Farney (Beaver River) 13-0
106 Austin O'Reilly (Mexico) pin Travis Harrington (Cicero-North Syracuse) 4:30
  Isaiah Roes (Lowville) pin Cole Hallett (South Jefferson) 1:54
  Matthew Bush (South Lewis) pin Chris Recore (Malone Franklin Academy) 3:08
  Jacob Nolan (Saranac) pin Donald Baker (Ogdensburg) 2:45
113 Theo Powers (Mexico) pin Bennie Fielding (Immaculate Heart Central) 1:08
  Cameron Searles (Malone Franklin Academy) pin Brent Millard (Lowville) 1:30
  Ryan Brown (Canton) pin Jon Lillie (South Jefferson) 1:53
  John Devins (Saranac) tf Nello Alteri (Immaculate Heart Central) 15-0
120 Hunter Howland (Mexico) dec Mike LaBow (Gouverneur) 4-1
  Joseph Barber (Cicero-North Syracuse) pin Skyler Cameron (Massena) 3:49
  Connor Schissler (General Brown) pin Cordell David (Ogdensburg) :37
  Tucker Amato (Indian River) pin Jon Fetcie (Canton) 1:27
126 Tanner Lapiene (Ogdensburg) pin Jacob Hall (Cicero-North Syracuse) 4:27
  Brendan Yip (Saranac) dec Wyatt Dees (General Brown) 7-1
  Daniel Mullin (Gouverneur) pin Tyler Tambini (Malone Franklin Academy) 1:13
  Stefan Colbert (Indian River) pin Brent Sawyer (Mexico) 4:29
132 Derick Stowell (Gouverneur) pin Garrett Putnam (Indian River) 5:11
  Conner Steria (Lowville) maj dec gavin Perrine (Massena) 9-0
  Mitchell Shambo (Mexico) dec Peter Winkler (Immaculate Heart Central) 7-0
  Brody Sheppard (Ogdensburg) pin Caleb Mayer (Lowville) 4:47
138 Nicholas Toutant (Indian River) pin Adam Rickett (Ogdensburg) 3:35
  Scott Bluto (General Brown) maj dec Dylan Stellmack (Onondaga-Tully) 10-1
  Tyler Field (Onondaga-Tully) dec James Lamson (Watertown) 4-0
  Rafael Rivera (Saranac) dec Michael Brown (Massena) 7-0
145 Holden Pelton (South Jefferson) pin Dakota Connell (Malone Franklin Academy) 1:08
  Joey Bush (Gouverneur) tf Damian Lynch (Indian River) 15-0
  Zach Hunt (Watertown) dec Nick Lavin (Watertown) 2-1
  Austin Whitney (Mexico) tf Raymond Spencer (Lowville) 18-2
152 Caleb Beach (South Jefferson) pin Dylan Spann (South Lewis) :49
  Derick Gracey (Mexico) maj dec Tyler Bates (South Jefferson) 18-7
  Sean Ahern (Saranac) maj dec Patrick Koelmel (General Brown) 12-4
  Daesean Williams (Watertown) pin Ryan Wills (Sandy Creek) 2:54
160 Kyle O'Connor (General Brown) maj dec Ethan Geurtsen (South Jefferson) 19-6
  Bailey Phelps (Ogdensburg) pin Arden Ball (Gouverneur) 5:08
  Jay Kissilstein (Mexico) dec Hunter Perrine (Massena) 4-0
  William Marcil (Saranac) dec Jacob Olmstead (South Lewis) 6-1
170 Trevor Allard (Mexico) pin Justin Foster (Canton) :12
  Marty Countryman (Gouverneur) pin Alan Smithers (Ogdensburg) 1:58
  Trevor Snow (General Brown) maj dec Austin Kellogg (South Jefferson) 12-0
  Sonny McPherson (Indian River) pin Alex VanRy (Sandy Creek) :52
182 Colby Staley (Saranac) pin Todd Miller (Lowville) :14
  Logan Nichols (South Jefferson) pin Christopher Davis (Indian River) 1:03
  Gavin Kovalik (General Brown) pin Kyle Spinner (Canton) 3:30
  Jacob Woolson (Mexico) pin Dan Bull (Saranac) :06
195 Jacob Joanette (General Brown) pin Brandon Gracey (Mexico) 1:59
  Jesse Rose (South Jefferson) pin Dan Eisel (South Lewis) 2:10
  Tyler Wood (Sandy Creek) dec Alan Clement (Canton) 7-2
  Jacob Eisel (South Lewis) pin Everett Esplin (Indian River) :36
220 Riccardo Dawkins (General Brown) pin Ryan Haynes (South Jefferson) 1:45
  Thomas Randall (South Lewis) pin Tanner Miller (Immaculate Heart Central) :40
  Zachary Rottier (Canton) pin William Pearson (Ogdensburg) 4:42
  Paul Herrea (Saranac) tf Austin Miller (Cicero-North Syracuse) 5:45
285 Nolan Terrance (Massena) tf Josh Lococo (Sandy Creek) 4:00
  Devin Perry (South Jefferson) pin Dylan Ashwood (Indian River) 4:31
  Jacob Beckwith (General Brown) maj dec Kyle Fitzgerald (South Lewis) 8-0
  Nathan Osborne (South Lewis) dec Christopher St.Denny (Cicero-North Syracuse) 6-2