2018-19 WRANGLE IN THE PLAINS
December 8, 2018 @ Schenectady Armory

TEAM SCORES

 
Dolgeville
 
Hadley-Luzerne/Lake George
 
Shenendehowa
 
Amsterdam
 
Copenhagen
 
Cobleskill-Richmondville
 
Hudson Falls
 
Schalmont
 
Monroe Woodbury
 
Fox Lane
 
Edgemont
 
Plainedge
 
John Jay Cross River
 
Syosset
 
Minisink Valley
 
Mt Anthony
 
Carmel
 
Putnam Valley
 
James W. Robinson
 
Baldwin

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Richard Toledo (Monroe Woodbury) dec Carlos Montalvo (Amsterdam) 9-7
  Jordan Brown (Monroe Woodbury) dec Vincent Grembocki (Shenendehowa) 9-4
106 Dylan Winters (Monroe Woodbury) dec Landon Davis (Mt Anthony) 7-4
  Stevo Poulin (Shenendehowa) tf Zackary Ryder (Minisink Valley) 22-7
113 Sammy Gerard (James W. Robinson) dec Joe Habert (Minisink Valley) 7-3
  Renso Montalvo (Amsterdam) pin Brandon Herrera-calle (Plainedge) 2:45
120 Brice Anderson (Shenendehowa) pin Mark Nardini (Schalmont) 2:00
  Paul Wehr (Baldwin) pin Eric Dollinger (Plainedge) 1:20
  George Oroudjov (Syosset) dec Amos Rivera (Fox Lane) 9-4
126 Marco Vespa (Monroe Woodbury) dec Jordan Suarez (Minisink Valley) 14-8
  Damon Finkler (Syosset) pin Andrew Smolovik (Shenendehowa) 4:21
138 Logan Powers (Hoosick Falls) pin Tyler Stuart (Schalmont) 1:40
145 Max Grzymala (John Jay Cross River) pin Shane Oldorff (Cobleskill-Richmondville) 3:44
  Keagan Adriance (Cobleskill-Richmondville) dec Mark Fortes (Schalmont) 6-5
152 Jacob Garcia (Amsterdam) pin Ethan Mattison (Hoosick Falls) 1:58
160 Jacob Null (Dolgeville) inj def Kiernan Shanahan (Shenendehowa)
170 Steven Felice (Monroe Woodbury) pin Damian Montalvo (Amsterdam) 3:27
  Ethan Cooper (Cobleskill-Richmondville) dec Haydon Rockman (James W. Robinson) 3-2
195 Sam Wilkins (Mt Anthony) dec Hunter Edwards (Cobleskill-Richmondville) 3-0
  Masen Cooper (Cobleskill-Richmondville) dec Cooper Rudolph (James W. Robinson) 8-3
220 Jeff Crooks (Cobleskill-Richmondville) pin Sebastian Underwood (Shenendehowa) 2:34
285 Joseph Cerda (Amsterdam) pin Ismael Mendez (Baldwin) 1:42
  MIchael Mukai (James W. Robinson) pin Craig Sawyer (Hoosick Falls) 3:37

SEMI-FINALS

285 Joseph Cerda (Amsterdam) pin Mike Krasko (Dolgeville) 5:45

CONSOLATION FINALS

099 Nathen Randall (Dolgeville) pin Jack Schuster (Syosset) 1:29
  David Ensminger (Shenendehowa) pin Luis DiazGiron (Fox Lane) 1:47
106 Mark Amedore (Schalmont) pin Davin Leavey (Shenendehowa) :32
  Jake Hoffman (Fox Lane) dec Chris Petteys (Hudson Falls) 14-8
113 Seamus Paige (Hudson Falls) pin Sam Blackman (Mt Anthony) 3:01
120 Noah Orser (Carmel) dec Jack Repsis (Hudson Falls) 8-3
126 Michael Rosen (Plainedge) dec Daniel Montalvo (Amsterdam) 9-4
138 Malachy McGarry (Shenendehowa) pin Daniel Vivolo (Plainedge) 5:26
145 Brock Delsignore (Shenendehowa) tf Nicolas Albornoz (Minisink Valley) 15-0
152 Cody Deuel (Shenendehowa) dec Dean Appell (Putnam Valley-Haldane) 12-8
170 Ethan Randall (Dolgeville) dec Jimmy Norris (John Jay Cross River) 4-2
  Dempsey Carroll (Copenhagen) dec Colden Dorfman (Shenendehowa) 4-3

FIFTH PLACE FINALS

145 Nick Rodecker (Amsterdam) maj dec Thomas Prisco (Fox Lane) 14-5
195 Griffin Zegras (Fox Lane) dec Robert Boyer (Amsterdam) 6-0