2015-16 SECTION 2 CLASS A TOURNAMENT
February 6, 2016 @ Ballston Spa

TEAM SCORES

1
Shenendehowa
263.5
2
Columbia
167.5
3
Ballston Spa
165.5
4
Schenectady
160.0
5
Niskayuna
117.0
6
Saratoga Springs
115.5
7
Colonie
85.0
8
Albany
82.5
9
Guilderland
81.0
10
Shaker
76.0
11
Bethlehem
70.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Jake Kimble (Colonie) dec Ben Catrambone (Niskayuna) 11-4
106 Michael Gonyea (Columbia) pin Ryan Encarnacion (Saratoga Springs) :35
113 Trent Nadeau (Columbia) tf Mike Dimonda (Shenendehowa) 18-2; 3:44
120 John Devine (Columbia) pin Jordan Sartin (Saratoga Springs) 1:10
126 Kiernan Shanahan (Shenendehowa) dec Josh Reed (Schenectady ) 12-5
132 Dietrich Hartman (Shenendehowa) tf Deyker Edwards (Schenectady ) 15-0; 1:45
138 Kevin Guardino (Shenendehowa) dec Rowan Braga (Bethlehem) 4-1
145 Antonio Zamora (Schenectady ) pin Rob Stagnitta (Bethlehem) 3:39
152 Anthony Laniewski (Niskayuna) pin Danny Degennero (Shenendehowa) 4:18
160 Eoghan Sweeney (Niskayuna) dec AJ Melendez (Schenectady ) 7-2
170 Tyler Barnes (Ballston Spa) dec Collin Derboghossian (Schenectady ) 5-3
182 Kevin Parker (Shenendehowa) pin Jake Cook (Ballston Spa) 1:10
195 Dylan Dubuque (Columbia) pin Dustin Bruhns (Shenendehowa) 5:06
220 Garreck Golish (Ballston Spa) dec David Wingate (Columbia) 3-2
285 Ni-Zalike Morris (Albany) dec Spencer Wickert (Saratoga Springs) 3-2

SEMI-FINALS

099 Ben Catrambone (Niskayuna) dec Eric Griskowitz (Saratoga Springs) 8-2
  Jake Kimble (Colonie) dec Cody Deuel (Shenendehowa) 7-4
106 Michael Gonyea (Columbia) pin Brad Heffernan (Ballston Spa) 0:13
  Ryan Encarnacion (Saratoga Springs) maj dec Zachary Mandsager (Schenectady ) 9-1
113 Trent Nadeau (Columbia) pin Anthony Canova (Bethlehem) 0:48
  Mike Dimonda (Shenendehowa) dec Tristan Biviano (Saratoga Springs) 3-0
120 Jordan Sartin (Saratoga Springs) maj dec Dominick Poggoli (Columbia) 18-7
  John Devine (Columbia) pin Nick Hotaling (Shenendehowa) 5:45
126 Kiernan Shanahan (Shenendehowa) pin David Wolanski (Guilderland) 3:27
  Josh Reed (Schenectady ) pin Devin Wright (Bethlehem) 2:41
132 Dietrich Hartman (Shenendehowa) tf Michael Minahan (Niskayuna) 16-1
  Deyker Edwards (Schenectady ) maj dec Wyatt Gorman (Ballston Spa) 17-5
138 Kevin Guardino (Shenendehowa) pin Ryan Diguiseppe (Saratoga Springs) 3:36
  Rowan Braga (Bethlehem) dec Corey LaQue (Ballston Spa) 4-1
145 Rob Stagnitta (Bethlehem) dec Jake Desanto (Colonie) 5-2
  Antonio Zamora (Schenectady ) pin Jake McGrail (Shenendehowa) 2:49
152 Anthony Laniewski (Niskayuna) dec William Mather (Ballston Spa) 5-4
  Danny Degennero (Shenendehowa) maj dec Joshua Marcil (Shaker) 11-1
160 Eoghan Sweeney (Niskayuna) maj dec Taylor Pfaff (Colonie) 10-2
  AJ Melendez (Schenectady ) dec Anthony DiNallo (Shenendehowa) 3-1
170 Tyler Barnes (Ballston Spa) maj dec Nick Joseph (Shenendehowa) 15-4
  Collin Derboghossian (Schenectady ) pin Tommy ONeill (Columbia) 2:35
182 Jake Cook (Ballston Spa) dec Reggie Melvin (Niskayuna) 8-1
  Kevin Parker (Shenendehowa) pin Sean Hourihan (Guilderland) 0:45
195 Dylan Dubuque (Columbia) pin Aaron Lohaus (Ballston Spa) 0:39
  Dustin Bruhns (Shenendehowa) pin Hunter Gerasimovich (Colonie) 3:24
220 Garreck Golish (Ballston Spa) pin Tyler Briggs (Colonie) 3:14
  David Wingate (Columbia) pin Tyson Jones (Albany) 1:40
285 Spencer Wickert (Saratoga Springs) dec Dante Romanucci (Niskayuna) 3-1
  Ni-Zalike Morris (Albany) dec Shane Walpole (Shenendehowa) 6-5

CONSOLATION FINALS

099 Cody Deuel (Shenendehowa) dec Eric Griskowitz (Saratoga Springs) 8-2
106 Brad Heffernan (Ballston Spa) inj def Zachary Mandsager (Schenectady )
113 Anthony Canova (Bethlehem) dec Tristan Biviano (Saratoga Springs) 4-1
120 Vincent McCann (Albany) dec Nick Hotaling (Shenendehowa) 9-7 OT
126 David Wolanski (Guilderland) pin Devin Wright (Bethlehem) 1:29
132 Wyatt Gorman (Ballston Spa) dec Thomas Minahan (Niskayuna) 7-2
138 Corey LaQue (Ballston Spa) pin Ryan Diguiseppe (Saratoga Springs) 1:30
145 Jake Desanto (Colonie) maj dec Jake McGrail (Shenendehowa) 14-2
152 William Mather (Ballston Spa) dec Joshua Marcil (Shaker) 4-0
160 Anthony DiNallo (Shenendehowa) dec Taylor Pfaff (Colonie) 8-1
170 Nick Joseph (Shenendehowa) dec Tommy ONeill (Columbia) 8-5
182 Sean Hourihan (Guilderland) Johnta Terry (Schenectady )
195 Neil Perreira (Schenectady ) pin Jason Falvo (Guilderland) 2:45
220 Tyson Jones (Albany) fft Asadbek Koshniyazov (Albany)
285 Shane Walpole (Shenendehowa) dec Dante Romanucci (Niskayuna) 3-0

FIFTH PLACE FINALS

099 Steve Hoare (Shaker)
106 Saad Hafeez (Colonie) pin Peter Meshkov (Niskayuna) 2:11
113 Kyle Northrup (Ballston Spa) dec Jacob Cafariella (Schenectady ) 2-0
120 Dominick Poggoli (Columbia) maj dec Anthony Mandgo (Shaker) 16-2
126 Christopher Pavelec (Shaker) maj dec William Gorman (Ballston Spa) 14-3
132 Kevin Ochs (Guilderland) dec Frank Spadafora (Saratoga Springs) 7-3
138 Tom Burns (Shenendehowa) Miles Jackson (Albany)
145 Jakob Edwards (Columbia) pin Josh Bennett (Shaker) 0:44
152 Connor Haley (Saratoga Springs) fft Evan Pollard (Guilderland)
160 Mason Wolfe (Saratoga Springs) dec Pierce Hurd (Columbia) 4-1
170 Taylor Mooney (Guilderland) inj def Ethan Hartlage (Shaker)
182 Reggie Melvin (Niskayuna) pin Nicholas Joslin (Albany) 3:30
195 Aaron Lohaus (Ballston Spa) dec Hunter Gerasimovich (Colonie) 3-2 OT
220 Connor McElroy (Shaker) fft Colton Briggs (Colonie)
285 Terell Collins (Colonie) pin Jacob Stangle (Ballston Spa) 4:07

QUARTER-FINALS

099 Ben Catrambone (Niskayuna) maj dec Steve Hoare (Shaker) 13-2
106 Michael Gonyea (Columbia) pin Tyler Stanton (Shaker) 0:23
  Brad Heffernan (Ballston Spa) pin Peter Meshkov (Niskayuna) 1:25
  Zachary Mandsager (Schenectady ) dec Ryan Brothers (Colonie) 6-0
  Ryan Encarnacion (Saratoga Springs) pin Saad Hafeez (Colonie) 1:32
113 Mike Dimonda (Shenendehowa) pin Kyle Northrup (Ballston Spa) 0:49
  Anthony Canova (Bethlehem) tf Colby Pierson (Shaker) 16-1
  Trent Nadeau (Columbia) pin Jacob Cafariella (Schenectady ) 0:25
120 John Devine (Columbia) pin Kyel Jacques (Bethlehem) 3:25
  Nick Hotaling (Shenendehowa) dec Vincent McCann (Albany) 8-7
  Dominick Poggoli (Columbia) dec Anthony Mandgo (Shaker) 11-4
  Jordan Sartin (Saratoga Springs) pin Charles Delph (Ballston Spa) 3:09
126 Josh Reed (Schenectady ) maj dec Liam Mooney (Colonie) 11-3
  Devin Wright (Bethlehem) dec Christopher Pavelec (Shaker) 10-7
  David Wolanski (Guilderland) pin William Gorman (Ballston Spa) 4:27
  Kiernan Shanahan (Shenendehowa) tf Zach Sharkey (Saratoga Springs) 20-3
132 Dietrich Hartman (Shenendehowa) tf Anthony Lassone (Shaker) 18-1
  Thomas Minahan (Niskayuna) dec Frank Spadafora (Saratoga Springs) 7-2
  Wyatt Gorman (Ballston Spa) dec Kevin Ochs (Guilderland) 11-8
  Deyker Edwards (Schenectady ) pin Jordan John (Columbia) 3:05
138 Rowan Braga (Bethlehem) pin Tom Burns (Shenendehowa) 3:52
  Corey LaQue (Ballston Spa) pin Tyler Grupe (Guilderland) 4:23
  Ryan Diguiseppe (Saratoga Springs) dec Michael Fuller (Schenectady ) 6-2
  Kevin Guardino (Shenendehowa) tf Miles Jackson (Albany) 16-1
145 Jake Desanto (Colonie) pin Nick Lewandusky (Ballston Spa) 2:21
  Rob Stagnitta (Bethlehem) tf Matthew Clark (Guilderland) 16-1
  Jake McGrail (Shenendehowa) dec Josh Bennett (Shaker) 7-3
  Antonio Zamora (Schenectady ) pin Kevin Postelwait (Saratoga Springs) 1:58
152 Anthony Laniewski (Niskayuna) pin Ahmad Naveed (Albany) 3:20
  William Mather (Ballston Spa) dec Evan Pollard (Guilderland) 5-0
  Joshua Marcil (Shaker) pin Connor Haley (Saratoga Springs) 4:51
  Danny Degennero (Shenendehowa) pin Elijah Marshal (Schenectady ) 2:40
160 Anthony DiNallo (Shenendehowa) tf Spencer Clements (Shaker) 16-1
  AJ Melendez (Schenectady ) dec Mason Wolfe (Saratoga Springs) 5-0
  Taylor Pfaff (Colonie) dec Pierce Hurd (Columbia) 4-2
  Eoghan Sweeney (Niskayuna) pin Jacob Tarbay (Guilderland) 0:20
170 Tyler Barnes (Ballston Spa) pin Benito Torres (Colonie) 0:34
  Nick Joseph (Shenendehowa) dec Ethan Hartlage (Shaker) 9-6
  Tommy ONeill (Columbia) dec Brady Schumacher (Saratoga Springs) 5-3
  Collin Derboghossian (Schenectady ) pin Taylor Mooney (Guilderland) 0:33
182 Jake Cook (Ballston Spa) tf Brant Robinson (Saratoga Springs) 15-0
  Reggie Melvin (Niskayuna) dec Matt Smith (Columbia) 7-5
  Sean Hourihan (Guilderland) pin Haley Zheng (Shaker) 2:30
  Kevin Parker (Shenendehowa) pin Johnta Terry (Schenectady ) 3:36
195 Aaron Lohaus (Ballston Spa) dec Neil Perreira (Schenectady ) 1-0
  Dustin Bruhns (Shenendehowa) pin Jason Falvo (Guilderland) 0:35
  Hunter Gerasimovich (Colonie) pin Zachary LaRose (Shaker) 3:03
220 David Wingate (Columbia) pin Asadbek Koshniyazov (Albany) 3:14
  Tyson Jones (Albany) pin Tyler Comito (Shenendehowa) 3:46
  Tyler Briggs (Colonie) dec Connor McElroy (Shaker) 1-0
  Garreck Golish (Ballston Spa) pin Ben Gould (Niskayuna) 0:46
285 Spencer Wickert (Saratoga Springs) pin Brady Reed (Columbia) 0:39
  Dante Romanucci (Niskayuna) pin Terell Collins (Colonie) 3:03
  Ni-Zalike Morris (Albany) pin Tim Pasquini (Guilderland) 4:08
  Shane Walpole (Shenendehowa) pin Jacob Stangle (Ballston Spa) 3:43