2019-20 SECTION III CLASS D TOURNAMENT
February 8, 2020 @ Sherburne-Earlville

TEAM SCORES

1
Dolgeville
171.5
2
Beaver River
159.0
3
Lowville
148.5
4
Mount Markham
144.0
5
Morrisville-Eaton
113.0
6
South Lewis
106.0
7
Sherburne-Earlville
92.0
8
Cooperstown
91.5
9
Copenhagen
71.0
10
Port Byron
61.0
11
Little Falls
55.0
12
Poland
17.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Chase Nevills (Copenhagen) pin Trevor Waugh (Beaver River) 3:39
106 Shawn Murray (Morrisville-Eaton) dec Nathen Randall (Dolgeville) 7-2
113 TJ O'Connor (Cooperstown) pin Andre Lyndaker (Beaver River) 5:26
120 Avery Leonard (Cooperstown) maj dec Andrew Walseman (Beaver River) 11-1
126 Micah Roes (Lowville) pin Mason Rowley (Little Falls) :24
132 Anthony Bailey (Mount Markham) dec Dylan Petrie (Copenhagen) 5-4
138 Cody Greene (South Lewis) maj dec Michael Hamburg (Lowville) 10-0
145 Devin Runner (Lowville) maj dec Connor Everson (Beaver River) 9-0
152 Branton Carpenter (South Lewis) pin Carl Hoppel (Lowville) 5:10
160 Jacob Null (Dolgeville) tf Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) 17-2
170 Ethan Randall (Dolgeville) maj dec Owen Highers (South Lewis) 13-3
182 Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) pin Erik Terns (Mount Markham) :45
195 Ryan Everson (Beaver River) pin Brady Vosburgh (South Lewis) 1:55
220 Alex Thompson (Sherburne-Earlville) dec Mackenzie Case (Mount Markham) 11-4
285 Isaiah Trago (Mount Markham) pin John Monk (Dolgeville) 5:41

SEMI-FINALS

099 Chase Nevills (Copenhagen) pin Henry Smith (Port Byron) 3:40
  Trevor Waugh (Beaver River) dec Jacob Hackett (Morrisville-Eaton) 8-5
106 Nathen Randall (Dolgeville) pin Trevor Lawton (Lowville) 1:37
113 TJ O'Connor (Cooperstown) maj dec Lucas LoRusso (Cooperstown) 10-2
  Andre Lyndaker (Beaver River) pin Riley Dalrymple (Copenhagen) 3:14
120 Avery Leonard (Cooperstown) pin Landen Moshier (Lowville) 1:15
  Andrew Walseman (Beaver River) pin Aydin DeForest (Mount Markham) 3:20
126 Mason Rowley (Little Falls) pin Barry Spriggs (Morrisville-Eaton) 4:24
  Micah Roes (Lowville) pin Jonah Mullin (Beaver River) 1:53
132 Dylan Petrie (Copenhagen) pin Bradley Lamphere (Dolgeville) 5:14
  Anthony Bailey (Mount Markham) pin Troy Brayman (Morrisville-Eaton) 1:00
138 Michael Hamburg (Lowville) pin Aiden Clement (Beaver River) 1:56
  Cody Greene (South Lewis) pin Logan Kantor (Cooperstown) 3:45
145 Connor Everson (Beaver River) dec Colin Randall (South Lewis) 7-0
  Devin Runner (Lowville) dec Cameron Russell (Morrisville-Eaton) 2-0
152 Branton Carpenter (South Lewis) pin Philip Keeler (Dolgeville) :37
  Carl Hoppel (Lowville) dec Jason Schlotzhauer (Morrisville-Eaton) 8-5
160 Jacob Null (Dolgeville) pin Giovanni Venotozzi (Little Falls) 1:18
  Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) pin Henry Loeffler (Cooperstown) :41
170 Ethan Randall (Dolgeville) pin Ian Rando (Little Falls) 1:22
  Owen Highers (South Lewis) dec Chase Cardinal (Beaver River) 4-2
182 Erik Terns (Mount Markham) pin Isaac Lyndaker (Lowville) 3:09
  Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) dec Eric Warner (Morrisville-Eaton) 5-2
195 Ryan Everson (Beaver River) pin Riley Fogg (Morrisville-Eaton) 2:37
  Brady Vosburgh (South Lewis) pin Cole Williams (Mount Markham) 5:49
220 Alex Thompson (Sherburne-Earlville) pin Jon Costanza (Dolgeville) :15
  Mackenzie Case (Mount Markham) pin Ben Plungis (Mount Markham) 1:50
285 Isaiah Trago (Mount Markham) pin Colby Spavin (Sherburne-Earlville) 1:29
  John Monk (Dolgeville) pin Collin Edick (Beaver River) 2:45

CONSOLATION FINALS

099 Jacob Hackett (Morrisville-Eaton) maj dec Henry Smith (Port Byron) 14-4
113 Riley Dalrymple (Copenhagen) pin Lucas LoRusso (Cooperstown) 4:30
120 Aydin DeForest (Mount Markham) maj dec Landen Moshier (Lowville) 10-2
126 Treay Jaquay (Dolgeville) dec Jonah Mullin (Beaver River) 5-3
132 Bradley Lamphere (Dolgeville) dec Jack Smith (Port Byron) 5-3
138 Logan Kantor (Cooperstown) maj dec Dane Tanner (Poland) 14-0
145 Cameron Russell (Morrisville-Eaton) dec Isaac Svitavsky (Port Byron) 4-2
152 Jason Schlotzhauer (Morrisville-Eaton) pin Philip Keeler (Dolgeville) 2:40
160 Giovanni Venotozzi (Little Falls) pin Henry Loeffler (Cooperstown) :40
170 Chase Cardinal (Beaver River) pin Ian Rando (Little Falls) 1:55
182 Eric Warner (Morrisville-Eaton) dec Isaac Lyndaker (Lowville) 3-1
195 Cole Williams (Mount Markham) dec Riley Fogg (Morrisville-Eaton) 9-2
220 Mitchell Tanner (Port Byron) dec Connor Edick (Beaver River) 4-2
285 Colby Spavin (Sherburne-Earlville) dec Josh Freeman (Copenhagen) 3-2

FIFTH PLACE FINALS

099 Kyle Peavey (Morrisville-Eaton) pin Dylan Nolan (Port Byron) 2:45
113 Nick Houppert (Lowville) pin Michael Bucenec (Little Falls) 2:47
120 Seth Garrison (Beaver River) pin Selena Moore (Sherburne-Earlville) 4:13
126 Cael Wellenstein (Mount Markham) fft Barry Spriggs (Morrisville-Eaton)
132 Troy Brayman (Morrisville-Eaton) pin Cole Jones (Lowville) 3:45
138 Oscar Lozada (Dolgeville) dec Aiden Clement (Beaver River) 5-0
145 Colin Randall (South Lewis) fft Aiden Highers (South Lewis)
152 Shayne Stein (Poland) dec Chris Martinez (Port Byron) 15-12
160 Chase Regan (Little Falls) pin Merric Laribee (Lowville) 3:55
182 Kyle Getman (Dolgeville) pin Boaz Green (Lowville) 4:07
195 Logan Doucas (Cooperstown) pin Keegan Crenshaw (Lowville) 2:45
220 Jon Costanza (Dolgeville) pin Ben Plungis (Mount Markham) 1:20
285 Riley Beaulieu (Dolgeville) pin Collin Edick (Beaver River) :53

QUARTER-FINALS

099 Henry Smith (Port Byron) dec Kyle Peavey (Morrisville-Eaton) 3-1
  Jacob Hackett (Morrisville-Eaton) pin Dylan Nolan (Port Byron) 2:10
  Trevor Waugh (Beaver River) maj dec Lowell Wilsey (Cooperstown) 9-0
113 Andre Lyndaker (Beaver River) pin Isaiah Rathbun (Dolgeville) 1:21
  Riley Dalrymple (Copenhagen) dec Nick Houppert (Lowville) 6-0
  Lucas LoRusso (Cooperstown) pin Michael Bucenec (Little Falls) 3:12
  TJ O'Connor (Cooperstown) tf Kaden Dennis (Mount Markham) 18-3
120 Avery Leonard (Cooperstown) pin Blake Perry (Morrisville-Eaton) 1:30
  Landen Moshier (Lowville) dec Seth Garrison (Beaver River) 9-2
  Aydin DeForest (Mount Markham) pin Selena Moore (Sherburne-Earlville) 1:45
126 Mason Rowley (Little Falls) maj dec Isaac Gibson (South Lewis) 13-1
  Barry Spriggs (Morrisville-Eaton) dec Cael Wellenstein (Mount Markham) 8-3
  Jonah Mullin (Beaver River) pin Treay Jaquay (Dolgeville) 2:21
132 Dylan Petrie (Copenhagen) pin Rob Champagne (Mount Markham) 4:40
  Bradley Lamphere (Dolgeville) dec Jack Smith (Port Byron) 7-2
  Anthony Bailey (Mount Markham) pin Cole Jones (Lowville) :40
138 Michael Hamburg (Lowville) dec Oscar Lozada (Dolgeville) 7-5
  Aiden Clement (Beaver River) dec Gabe Newton (Port Byron) 8-5
  Cody Greene (South Lewis) pin Dane Tanner (Poland) 1:35
145 Connor Everson (Beaver River) maj dec Aiden Highers (South Lewis) 19-6
  Colin Randall (South Lewis) pin Brad Burke (Mount Markham) 1:46
  Cameron Russell (Morrisville-Eaton) dec Isaac Svitavsky (Port Byron) 4-3
  Devin Runner (Lowville) pin Sam Lytel (Cooperstown) 1:42
152 Branton Carpenter (South Lewis) pin Chris Martinez (Port Byron) 1:35
  Philip Keeler (Dolgeville) dec Connor Baylor (Little Falls) 5-2
  Jason Schlotzhauer (Morrisville-Eaton) pin Major Shue (Beaver River) 1:45
  Carl Hoppel (Lowville) pin Shayne Stein (Poland) 1:54
160 Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) pin Vinney Bailey (Mount Markham) :30
  Henry Loeffler (Cooperstown) pin Chase Regan (Little Falls) 2:49
  Jacob Null (Dolgeville) pin Merric Laribee (Lowville) :44
170 Chase Cardinal (Beaver River) pin James Payne (Mount Markham) 1:33
182 Erik Terns (Mount Markham) pin Boaz Green (Lowville) 1:58
  Isaac Lyndaker (Lowville) pin Gillespei Hunter (Port Byron) :20
  Eric Warner (Morrisville-Eaton) dec Kyle Getman (Dolgeville) 5-0
  Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) pin Chyle Foster (Sherburne-Earlville) 1:50
195 Riley Fogg (Morrisville-Eaton) pin Logan Doucas (Cooperstown) 1:51
  Brady Vosburgh (South Lewis) pin Keegan Crenshaw (Lowville) :42
220 Mackenzie Case (Mount Markham) pin John McCollum (Lowville) 3:13
  Ben Plungis (Mount Markham) pin Mitchell Tanner (Port Byron) 2:52
  Jon Costanza (Dolgeville) maj dec Connor Edick (Beaver River) 14-5
  Alex Thompson (Sherburne-Earlville) pin Patrick Murphy (Dolgeville) :32
285 Isaiah Trago (Mount Markham) pin Dominic Malott (South Lewis) :44
  Colby Spavin (Sherburne-Earlville) maj dec Josh Freeman (Copenhagen) 15-4
  John Monk (Dolgeville) pin Riley Beaulieu (Dolgeville) 4:45
  Collin Edick (Beaver River) pin Kayden Lamphere (Poland) :45