2019-20 COOPERSTOWN INVITATIONAL SCRAMBLE
December 30, 2019 @ Cooperstown

TEAM SCORES

1
Whitesboro
188.0
2
Watervliet
171.5
3
Mount Markham
151.0
4
Vernon-Verona-Sherrill
115.5
5
Cooperstown
109.5
6
Unadilla Valley
105.0
7
Sherburne-Earlville
89.5
8
Oneida
73.0
9
Little Falls
62.5
10
Rome Free Academy
54.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Charles Foster (Vernon-Verona-Sherrill) maj dec Wyatt Meade (Unatego) 15-6
106 Aaron Moir (Vernon-Verona-Sherrill) pin Hunter Dubois (Oneida) :42
113 Ashton Thompson (Rome Free Academy) dec TJ O'Connor (Cooperstown) 7-4
120 Avery Leonard (Cooperstown) pin Aydin DeForest (Mount Markham) :05
126 Kyle Burback (Vernon-Verona-Sherrill) maj dec Peyton White (Watervliet) 15-3
132 Jeff Robinson (Whitesboro) dec Patrick Moore (Watervliet) 9-5
138 Anthony Delmonico (Watervliet) pin Anthony Bailey (Mount Markham) 5:26
145 Connor Rowlands (Whitesboro) pin Connor Baylor (Little Falls) 1:50
152 Peter Makarchuk (Vernon-Verona-Sherrill) pin Brad Burke (Mount Markham) 1:47
160 Morgan Lakin (Sherburne-Earlville) pin Ray Wright (Oneida) 1:40
170 RJ Delahunt (Whitesboro) pin Charlie Karrat (Whitesboro) 2:55
182 Ethen Eldred (Sherburne-Earlville) dec Nick McNulty (Watervliet) 10-8
195 Jeff Cubino (Whitesboro) pin Cole Williams (Mount Markham) 1:08
220 Alex Thompson (Sherburne-Earlville) maj dec Mackenzie Case (Mount Markham) 11-1
285 Isaiah Trago (Mount Markham) pin Mayson Earl (Oneida) :55

CONSOLATION FINALS

106 Ethan Kahl (Whitesboro) pin Henry Barnes (Unatego) 3:55
113 Aden Munz (Vernon-Verona-Sherrill) pin James Scarchilli (Whitesboro) 3:57
120 John Dunham (Watervliet) maj dec Lucas LoRusso (Cooperstown) 13-0
126 Josh Meade (Unatego) pin Peterson Peyton (Watervliet) 3:18
132 Logan Kantor (Cooperstown) pin Rob Champagne (Mount Markham) 2:36
138 Wally Wright Jr (Rome Free Academy) pin JD Stockert (Unatego) 1:20
145 Kendryek Flynn (Watervliet) pin Brandon Zeller (Oneida) 1:13
152 Donovan Johnston (Whitesboro) pin Lucian Lytel (Cooperstown) 1:28
160 Travis Knapp (Unatego) pin Brendon Kelly (Whitesboro) 3:34
170 James Payne (Mount Markham) pin Nate Ackerley (Unatego) :53
182 Samuel Cole (Unatego) pin Johnathan Walston (Rome Free Academy) 1:27
220 Ian Poole (Cooperstown) pin Jake Mancuso (Vernon-Verona-Sherrill) :36
285 Ryan Scofield (Whitesboro) pin Colby Spavin (Sherburne-Earlville) 3:14

FIFTH PLACE FINALS

113 Michael Bucenec (Little Falls) maj dec Courtney Brandenburg (Unatego) 12-4
120 Derek Marrero (Whitesboro) pin Konrad Ough (Mount Markham) 2:54
126 Mason Rowley (Little Falls) dec Cael Wellenstein (Mount Markham) 5-1
132 Ben Murabito (Whitesboro) inj def Grayson Hammond (Little Falls)
138 Pinckney Nyheem (Watervliet) dec Tyler Thayer (Unatego) 10-9
145 Daytwan Coleman (Watervliet) pin Sam Lytel (Cooperstown) :29
152 Chase Regan (Little Falls) maj dec Tyler Senecal (Watervliet) 14-3
160 Jarrett Thayer (Unatego) pin Logan Vanderhoof (Vernon-Verona-Sherrill) 3:59
182 Richard Baylor (Little Falls) dec Diogense George (Watervliet) 7-1
220 Outhout Justin (Watervliet) pin Gabe Frailey (Unatego) 2:35
285 Brandon Fitzgerald (Watervliet) pin Dyllan Delariva (Oneida) 1:29

SEVENTH PLACE FINALS

113 Kaden Dennis (Mount Markham) dec Brady Lyons (Watervliet) 9-8
138 Aydin Rosscup (Little Falls) pin Lauren Hoyt (Cooperstown) 2:18
152 Damian Fratello (Oneida) inj def Nate Bouchard (Oneida)
160 Jayden Mueller (Whitesboro) pin Logan Jamrosz (Watervliet) 2:41
182 Erik Terns (Mount Markham) fft Sam Rhodes (Cooperstown)