2014-15 SECTION III DIVISION II CHAMPIONSHIPS
February 14, 2015 @ SRC Arena

TEAM SCORES

1
Mexico
162.5
2
Adirondack
150.5
3
Central Valley Academy
101.0
4
Phoenix
97.5
5
General Brown
84.0
6
Dolgeville
77.0
7
Camden
72.0
8
Morrisville-Eaton
64.0
9
Holland Patent
63.5
10
Canastota
60.0
 
Cortland
60.0
12
South Jefferson
57.0
13
Vernon-Verona-Sherrill
55.0
 
Sherburne-Earlville
55.0
15
Herkimer
53.0
16
Marcellus
50.0
17
Port Byron
26.5
 
Onondaga
26.5
19
Cato-Meridian
24.5
20
Cazenovia
24.0
21
Chittenango
23.5
22
Skaneateles
21.0
23
Lowville
20.0
24
South Lewis
11.5
25
Sandy Creek
11.0
26
Copenhagen
9.0
27
Immaculate Heart Central
8.5
28
Homer
3.0
29
Hannibal
2.0
 
Little Falls
2.0
31
Beaver River
0.0
 
Poland
0.0
 
APW/Pulaski
0.0
 
Mount Markham
0.0
 
Otselic Valley
0.0

 

BRACKETS

 

CHAMPIONSHIP FINALS

099 Cody Fields (General Brown) dec Christian Kee (Phoenix) 12-7
106 CJ Walz (Central Valley Academy) maj dec Austin O'Reilly (Mexico) 12-4
113 Theo Powers (Mexico) dec TJ Philpotts (Herkimer) 7-1
120 Derek Spann (Adirondack) pin Hunter Howland (Mexico) 1:27
126 Ryan O'Rourke (Adirondack) dec Tanner Cook (Central Valley Academy) 6-0
132 Tyler Field (Onondaga-Tully) pin Brad Dietz (Phoenix) 3:17
138 Hunter Richard (Holland Patent) dec Nate Walker (Canastota) 6-2
145 Austin Whitney (Mexico) dec Garrett Mitchell (Camden) 6-4
152 Jason Colon (Vernon-Verona-Sherrill) dec Caleb Beach (South Jefferson) 4-3
160 Alex Herringshaw (Holland Patent) dec Simon Breckenridge (Vernon-Verona-Sherrill) 7-4
170 Trevor Allard (Mexico) dec Joe Hennessey (Adirondack) 8-1
182 Triston Engle (Dolgeville) dec Jacob Woolson (Mexico) 6-5 sv
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) dec Riccardo Dawkins (General Brown) 6-5
220 Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) dec William Hilliard (Phoenix) 4-2 sv
285 Dan Appley (Herkimer) dec Kierstan Armstrong (Adirondack) 3-1 sv

SEMI-FINALS

099 Cody Fields (General Brown) dec Cahal Donovan (Marcellus) 6-3
  Christian Kee (Phoenix) dec Jon Charles (Central Valley Academy) 5-1
106 Austin O'Reilly (Mexico) dec Trey LaFlamme (South Jefferson) 2-1
  CJ Walz (Central Valley Academy) maj dec Riley Gerber (Camden) 11-3
113 Theo Powers (Mexico) pin Will Khalil (Cazenovia) 1:35
  TJ Philpotts (Herkimer) dec Trent Jones (Cortland) 4-2
120 Hunter Howland (Mexico) dec Zach Carlson (Phoenix) 6-2
  Derek Spann (Adirondack) dec Andrew Taber (Port Byron) 8-2
126 Ryan O'Rourke (Adirondack) dec Zack Burke (Morrisville-Eaton) 2-1
  Tanner Cook (Central Valley Academy) dec Noah Handy (Dolgeville) 10-4
132 Tyler Field (Onondaga-Tully) dec Josh Brillo (Skaneateles) 4-0
  Brad Dietz (Phoenix) dec Mitchell Shambo (Mexico) 6-4
138 Nate Walker (Canastota) dec Daniel Alberico (Camden) 5-0
  Hunter Richard (Holland Patent) tf Seth Gilbert (Phoenix) 3:26
145 Garrett Mitchell (Camden) dec Austin Benoit (Holland Patent) 3-1
  Austin Whitney (Mexico) maj dec Holden Pelton (South Jefferson) 10-2
152 Caleb Beach (South Jefferson) maj dec Dulton Griffith (Adirondack) 8-0
  Jason Colon (Vernon-Verona-Sherrill) dec Jay Kissilstein (Mexico) 3-2
160 Alex Herringshaw (Holland Patent) pin Nate Long (Marcellus) 3:29
  Simon Breckenridge (Vernon-Verona-Sherrill) dec Kyle O'Connor (General Brown) 3-2
170 Trevor Allard (Mexico) maj dec Chad Finch (Camden) 10-0
  Joe Hennessey (Adirondack) dec Brett Lewis (Morrisville-Eaton) 2-0 sv
182 Jacob Woolson (Mexico) maj dec John Nannery (Cazenovia) 13-2
  Triston Engle (Dolgeville) pin Joe Benedict (Sandy Creek) :48
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) maj dec Landry Cook (Central Valley Academy) 11-1
  Riccardo Dawkins (General Brown) dec Kasey Foster (Dolgeville) 13-8
220 Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) pin Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) 1:05
  William Hilliard (Phoenix) tf Elijah Sampo (Canastota) 4:49
285 Dan Appley (Herkimer) dec Brandon Yager (Central Valley Academy) 6-3
  Kierstan Armstrong (Adirondack) pin Andrew Tanner (Adirondack) 3:05

CONSOLATION FINALS

099 Jon Charles (Central Valley Academy) maj dec Cahal Donovan (Marcellus) 10-2
106 Trey LaFlamme (South Jefferson) dec Riley Gerber (Camden) 7-0
113 Brandon Gaylord (Adirondack) pin Trent Jones (Cortland) 2:27
120 Connor Schissler (General Brown) dec Zach Carlson (Phoenix) 9-7
126 Zack Burke (Morrisville-Eaton) dec Noah Handy (Dolgeville) 4-2
132 Conner Steria (Lowville) maj dec Ben Hood (Marcellus) 11-0
138 Drew Towers (Cortland) dec Daniel Alberico (Camden) 2-1
145 Grant Tinker (Cortland) dec Holden Pelton (South Jefferson) 3-0
152 Jay Kissilstein (Mexico) dec Josh Farrar (Morrisville-Eaton) 2-0
160 Kyle O'Connor (General Brown) pin Nate Long (Marcellus) :41
170 Brett Lewis (Morrisville-Eaton) inj def Richard Lyon (Dolgeville)
182 Nick Sharp (Cato-Meridian) dec John Nannery (Cazenovia) 3-1
195 Kasey Foster (Dolgeville) dec Landry Cook (Central Valley Academy) 4-3
220 Elijah Sampo (Canastota) dec Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) 7-0
285 Brandon Yager (Central Valley Academy) pin Nicholas Edmond (Cortland) 1:16

FIFTH PLACE FINALS

099 Parker Talbot (Vernon-Verona-Sherrill) dec Beau Burke (Morrisville-Eaton) 3-2
106 Bennie Fielding (Immaculate Heart Central) dec Isaiah Roes (Lowville) 4-2
113 Max Collier (Skaneateles) pin Will Khalil (Cazenovia) 1:28
120 Andrew Taber (Port Byron) inj def Dempsey Carroll (Copenhagen)
126 Zach Ruggles (Marcellus) pin Austin Parker (Port Byron) 2:53
132 Mitchell Shambo (Mexico) dec Josh Brillo (Skaneateles) 1-0
138 Matt Bixby (Chittenango) inj def Seth Gilbert (Phoenix)
145 Austin Benoit (Holland Patent) dec Will Young (Chittenango) 5-1
152 Collin Treen (Herkimer) dec Dulton Griffith (Adirondack) 4-0
160 Doug Simmons (Canastota) dec Jacob Olmstead (South Lewis) 7-1
170 Chad Finch (Camden) pin Kevin Morrissey (Marcellus) 4:00
182 Joe Benedict (Sandy Creek) inj def Logan Nichols (South Jefferson)
195 Brett Finch (Camden) pin Jacob Joanette (General Brown) :59
220 Connor Hamilton (Adirondack) pin Justin Cox (Chittenango) 4:59
285 Owen Albanese (Canastota) dec Andrew Tanner (Adirondack) 1-0

QUARTER-FINALS

099 Cody Fields (General Brown) dec Parker Talbot (Vernon-Verona-Sherrill) 4-3
  Cahal Donovan (Marcellus) dec Kevin Spann (Adirondack) 7-0
  Jon Charles (Central Valley Academy) dec Beau Burke (Morrisville-Eaton) 5-0
  Christian Kee (Phoenix) pin Joe Powers (Port Byron) 3:19
106 CJ Walz (Central Valley Academy) pin Sean Banks (Adirondack) 3:12
  Riley Gerber (Camden) dec Isaiah Roes (Lowville) 6-4
  Austin O'Reilly (Mexico) pin Bennie Fielding (Immaculate Heart Central) 1:25
  Trey LaFlamme (South Jefferson) pin Zach Williams (Hannibal) 4:43
113 Theo Powers (Mexico) pin Neiko Scarano (Little Falls) 3:08
  Will Khalil (Cazenovia) dec Max Collier (Skaneateles) 4-2
  Trent Jones (Cortland) dec Brandon Gaylord (Adirondack) 3-2
  TJ Philpotts (Herkimer) pin Nick Rouse (Canastota) 1:11
120 Hunter Howland (Mexico) dec Ryan Dolbear (Phoenix) 2-0
  Zach Carlson (Phoenix) pin Connor Schissler (General Brown) 5:34
  Andrew Taber (Port Byron) maj dec Dempsey Carroll (Copenhagen) 16-8
  Derek Spann (Adirondack) pin Marshall Bruggeman (Canastota) :51
126 Ryan O'Rourke (Adirondack) maj dec Wyatt Dees (General Brown) 12-1
  Zack Burke (Morrisville-Eaton) dec Zach Ruggles (Marcellus) 5-3
  Tanner Cook (Central Valley Academy) dec Kiegan Brown (Cortland) 6-2
  Noah Handy (Dolgeville) pin Austin Parker (Port Byron) 1:22
132 Mitchell Shambo (Mexico) dec Daniel Fox (Dolgeville) 2-1
  Brad Dietz (Phoenix) dec Ben Hood (Marcellus) 5-0
  Josh Brillo (Skaneateles) dec Conner Steria (Lowville) 1-0
  Tyler Field (Onondaga-Tully) maj dec Ryan Zawtocki (Dolgeville) 11-0
138 Nate Walker (Canastota) dec Mike Zupan (Canastota) 3-1
  Daniel Alberico (Camden) dec Drew Towers (Cortland) 3-2
  Seth Gilbert (Phoenix) dec Matt Bixby (Chittenango) 9-4
  Hunter Richard (Holland Patent) tf Jeff Taylor (Cato-Meridian) 2:49
145 Garrett Mitchell (Camden) pin Fred Schell (Central Valley Academy) 1:18
  Austin Benoit (Holland Patent) dec Will Young (Chittenango) 4-3
  Holden Pelton (South Jefferson) dec Grant Tinker (Cortland) 2-0
  Austin Whitney (Mexico) tf Bradley Curry (Lowville) 2:25
152 Caleb Beach (South Jefferson) dec Andrew Newton (Skaneateles) 4-0
  Dulton Griffith (Adirondack) dec Collin Treen (Herkimer) 4-3
  Jay Kissilstein (Mexico) dec Josh Farrar (Morrisville-Eaton) 3-1
  Jason Colon (Vernon-Verona-Sherrill) maj dec Christian Harrington (Phoenix) 11-2
160 Simon Breckenridge (Vernon-Verona-Sherrill) maj dec Jacob Olmstead (South Lewis) 14-3
  Kyle O'Connor (General Brown) maj dec James Lamm (Adirondack) 13-0
  Nate Long (Marcellus) dec Doug Simmons (Canastota) 3-1
  Alex Herringshaw (Holland Patent) pin Sean Jackson (Central Valley Academy) 3:46
170 Trevor Allard (Mexico) maj dec Kevin Morrissey (Marcellus) 9-0
  Chad Finch (Camden) dec Chris Wein (Cato-Meridian) 3-2
  Joe Hennessey (Adirondack) dec Richard Lyon (Dolgeville) 1-0
  Brett Lewis (Morrisville-Eaton) dec Derek Hilton (Hannibal) 7-3
182 Jacob Woolson (Mexico) dec Nick Sharp (Cato-Meridian) 8-4
  John Nannery (Cazenovia) inj def Chris Pinckney (Port Byron)
  Joe Benedict (Sandy Creek) dec Logan Nichols (South Jefferson) 5-1
  Triston Engle (Dolgeville) pin Gavin Kovalik (General Brown) :47
195 Jack Buell (Sherburne-Earlville) dec Kevin Frega (Cazenovia) 9-4
  Landry Cook (Central Valley Academy) dec Brett Finch (Camden) 7-2
  Kasey Foster (Dolgeville) pin Jacob Eisel (South Lewis) 5:55
  Riccardo Dawkins (General Brown) pin Jacob Joanette (General Brown) 2:37
220 William Hilliard (Phoenix) pin Justin Cox (Chittenango) 1:21
  Elijah Sampo (Canastota) dec Dylan Hotchkiss (Homer) 7-3
  Anthony Moffo (Morrisville-Eaton) dec Connor Hamilton (Adirondack) 3-1 sv
  Garrett Duvall (Sherburne-Earlville) pin Thomas Randall (South Lewis) 1:15
285 Dan Appley (Herkimer) maj dec Derrick Button (Phoenix) 12-4
  Brandon Yager (Central Valley Academy) maj dec Nicholas Edmond (Cortland) 11-3
  Kierstan Armstrong (Adirondack) pin Owen Albanese (Canastota) 3:55
  Andrew Tanner (Adirondack) pin Cole Mikalunas (Sherburne-Earlville) 3:39