ETHAN SANDERSON
Canastota Raiders

Email your profile picture to john@cnywrestling.com

2018-19

Freshman, 152 pounds

Date

Wgt

Result

Opposing Team

Opponent

Decision

Score

Pl

Event

12/01/18

160

Won

Fayetteville-Manlius

Alex Dauksza

dec

4-2

Bill Andersen Memorial Tournament

12/01/18

160

Lost

General Brown

Matthew McManaman

pin

:22

Bill Andersen Memorial Tournament

12/01/18

160

Won

Amsterdam

Tyler Krackow

dec

3-0

Bill Andersen Memorial Tournament

12/01/18

160

Lost

Spencerport

Dexter Craig

maj dec

18-4

Bill Andersen Memorial Tournament

12/01/18

160

Won

Corning

Jayson Hackett

inj def

5th

Bill Andersen Memorial Tournament

12/05/18

170

Won

Mexico

Austin Miller

pin

4:30

Dual vs Mexico

12/07/18

160

Won

Norwich

Austyn Hatton

dec

6-0

Valley Duals

12/07/18

170

Won

SVEC

Taylor Frye

pin

1:00

Valley Duals

12/07/18

160

Lost

Central Valley Academy

Hunter Shaut

pin

1:23

Valley Duals

12/07/18

160

Won

Lowville

Daniel Mayer

dec

4-0

Valley Duals

12/07/18

170

Won

Mount Markham

fft

Valley Duals

12/07/18

160

Won

Kellenberg

Robert Griffo

pin

2:19

Valley Duals

12/11/18

160

Won

Sherburne-Earlville

Tegan Campbell

pin

1:32

Dual vs Sherburne-Earlville

12/21/18

160

Lost

Cazenovia

Sam Deleon

dec

6-0

Dual vs Cazenovia

12/28/18

152

Lost

SJSC

Nicolas Luciani

dec

2-0

Spc Kenneth Haines Memorial Tournament

12/28/18

152

Won

Canastota

Joseph Brown

dec

4-2

Spc Kenneth Haines Memorial Tournament

12/28/18

152

Lost

West Springfield, MA

Shox Madjidov

pin

2:33

Spc Kenneth Haines Memorial Tournament

01/05/19

152

Won

Oneida

Ray Wright

dec

8-2

Fallen Heroes Tournament

01/05/19

152

Lost

East Syracuse-Minoa

Aslan Abdulla

pin

5:55

Fallen Heroes Tournament

01/05/19

152

Won

JD-CBA

Cameron Schultz

dec

5-4

Fallen Heroes Tournament

01/05/19

152

Lost

Dryden

Braedon Libbey

dec

2-0

4th

Fallen Heroes Tournament

01/12/19

152

Lost

Rome Free Academy

Marc Darcangelo

maj dec

9-0

Cazenovia Invitational

01/12/19

152

Won

Elmira

Cameron Golden-Davis

dec

8-6

Cazenovia Invitational

01/12/19

152

Won

Watertown

Adam Ortega

dec

5-0

Cazenovia Invitational

01/12/19

152

Lost

Indian River

Gabe Lynch

pin

2:17

Cazenovia Invitational

01/12/19

152

Won

SJSC

Marshall Coe

inj def

5th

Cazenovia Invitational

01/15/19

160

Lost

Adirondack

Matthew Tanner

dec

6-1

Dual vs Adirondack

01/16/19

160

Won

Holland Patent

Dylan Baird

inj def

Dual vs Holland Patent

01/26/19

152

Lost

Adirondack

Matthew Tanner

dec

3-0

Center States League Tournament

02/02/19

152

Lost

General Brown

Chandler Moody

dec

8-4

Section III Class C Tournament

02/02/19

152

Won

Jordan-Elbridge

Cole Mullen

pin

4:34

Section III Class C Tournament

02/02/19

152

Won

Marcellus

Riley LaFrance

dec

7-2

3rd

Section III Class C Tournament

02/09/19

152

Lost

Cazenovia

Sam Deleon

maj dec

9-0

Section III Division II Championships

2018-19 Stats
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
19
14
5
0
10
1
3
0
84
60

 

CAREER STATS
Wins
Losses
Pins
Techs
Decs
Ffts
Dflts
DQs
PF
PA
19
14
5
0
10
1
3
0
84
60